Homepage Seznam.cz
Homepage Seznamu. Zdroj Repro Seznam.cz

Seznam.cz čelí masivnímu hackerskému útoku

4 min čtení

Seznam.cz je v posledních týdnech vystaven masivním DDoS útokům. Cílem útočníků je vyřazení jeho služeb. Informaci sdělil na Twitteru Marek Vacek, produktový manažer domovské stránky.

DDoS je jednoduchý typ útoku, kdy se hackeři snaží odstavit webovou stránku a znepřístupnit ji uživatelům. Využívají k tomu nejčastěji velké množství napadených počítačů, který na daný server vysílají obrovské množství požadavků. Útočník sice nemůže stránku ovládnout, ale dokáže ji na nějakou dobu zcela odstavit.

„Na opačné škále závažnosti je distribuovaná síť počítačů po celém světě, která za pomoci prohlížeče načítá celou stránku, typicky hlavní stránku Seznam.cz nebo jedno z našich médií. Útočník to dělá za pomoci tisíců prohlížečů, ty mají platné cookies, často i přihlašovací session,“ popisuje aktivitu hackerů Vacek na Twitteru a dodává: „Obrana je velice komplikovaná, automatika neví, kdo je ‚good guy‘ a kdo ‚bad guy‘.“ Problém totiž spočívá v tom, že napadený server nepozná, který přístup je skutečný a který útočný.

U tohoto typu napadení také není jednoduché zjistit, odkud útočník přichází. Může se jednat o součást taktiky proruských aktivistů, kterým může být Seznam trnem v oku, protože v otázce ukrajinské krize se jednoznačně staví na stranu Ukrajiny. Takzvaná hybridní válka, kterou až dosud definovaly především dezinformace, se tak možná rozrůstá o další nepříjemný aspekt.


Seznam.cz nejde načíst
Vyřazený Seznam.cz může vypadat takto. Zdroj: Printscreen Seznam.cz

Vacek rovněž upozornil, že jsou útoky na Seznam sofistikované a útočníka stojí nemalé peníze. Rozhodně je nedělá nějaký „Franta z Horní Dolní“. „Útok není téměř nikdy jeden, jedná se o vlny, které jsou od sebe vzdálené hodiny/dny a trvá to třeba i měsíc.“

Podle Vacka je nejefektivnějším řešením odpojení zahraničního provozu. To s sebou ale nese následky v podobně nepřístupnosti Seznamu pro skutečné návštěvníky ze zahraničí.


Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

Instagram přichází s novinkou v boji se škodlivým obsahem

Další článek

Novinky v Messengeru. Koncové šifrování i upozornění na nežádoucí printscreeny

Další čtení