Varování před hrozbou v oblasti kybernetické bezpečnosti související s aplikací TikTok vydal v minulém týdnu Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Populární sociální síť podle expertů sbírá nepřiměřené množství dat o uživatelích, což představuje v souvislosti s politickým prostředím Čínské lidové republiky nebezpečí jejich zneužití.
Úřad varuje především uživatele používající zařízení přistupující k významným informačním systémům, nicméně odinstalovat aplikaci doporučuje i široké veřejnosti. K vydání tohoto varování vedla NÚKIB kombinace vlastních poznatků a zjištění spolu s informacemi od partnerů. Na potenciální nebezpečí TikToku upozornili již v červenci loňského roku experti z Austrálie.
Kyberúřad se obává zejména zneužití dat, která aplikace shromažďuje. Jedná se mimo jiné o přistup ke kontaktům, komunikaci, kalendáři, sbírání informací o poloze a dalších aplikacích nainstalovaných v zařízení. Aplikace vše ukládá na servery provozovatele, jímž je společnost ByteDance, která je podřízena čínskému právnímu a politickému prostředí. To by mohlo vést ke snadnějšímu cílení případných kybernetických útoků na konkrétní osoby.
„U takzvaných zájmových osob, tedy osob, které jsou například ve vysokých politických, veřejných či rozhodovacích funkcích, doporučujeme aplikaci nepoužívat.“ upozorňuje NÚKIB ve varování.
„K vydání varování jsem přistoupil na základě komplexní analýzy informací o aplikaci TikTok, které jsme získali jak z veřejných zdrojů, tak od našich spojenců. Množství sbíraných dat a nakládání s nimi, v kombinaci s právním prostředím v Číně a rostoucím počtem uživatelů v České republice, nám nedává jinou možnost, než označit TikTok za bezpečnostní hrozbu,“ říká k vydanému varování ředitel NÚKIB Lukáš Kintr a dodává: „Varování nerozlišuje mezi uživateli ze státního a soukromého sektoru. Stěžejní je pro mě to, zda by ohrožení konkrétního systému mohlo mít negativní dopad na fungování České republiky a bezpečí každého z nás.“