Se znepokojivou informací dnes přišel australský zpravodajský portál Abc News. Populární sociální sít TikTok totiž na dotaz odborníků na kybernetickou bezpečnost připustila, že její zaměstnanci mají přístup k soukromým datům australských uživatelů. Z toho plyne, že zcela jistě mají přístup k obdobným datům uživatelů z celého světa. Nejvíce znepokojivý je především fakt, že podle čínských zákonů je každá místní firma povinna poskytnout data komunistickému vládnímu aparátu.
TikTok ovšem popírá, že by data vládě někdy poskytl. Také tvrdí, že čínská vláda o to nikdy nežádala. V kontextu s tím, jaké metody čínský vládní aparát používá, je však toto tvrzení podle australské kyberbezpečnostní společnosti Internet 2.0 velmi nevěrohodné.
Čínské zákony o kybernetické bezpečnosti vyžadují, aby tamní společnosti uchovávaly určité údaje a umožňovaly čínským úřadům provádět namátkové kontroly jejich operací. Komunistická vláda tak má neomezený přístup k údajům, které si ukládají zejména tamní občané. Bylo by zvláštní, kdy je nezajímala data o uživatelích ze Západu, která mohou být pro represivní režim ještě cennější.
Temná stránka TikToku
TikTok se již dlouhou dobu potýká s kritikou, a to zejména kvůli doporučovacímu algoritmu, který mladé uživatele vystavuje nebezpečnému obsahu. Síť se sice dušuje, že na řešení pracuje, ovšem toto tvrzení nelze ověřit.
Expert na kybernetickou bezpečnost Fergus Ryan z Australian Strategic Policy Institute uvedl, že tvrzení TikToku, že nesdílí data s Pekingem, nelze věřit. Pokud by čínské úřady jakékoliv informace od TikToku žádaly, společnost nemá možnost žádosti nevyhovět.
Samotný zdrojový kód sociální sítě napovídá, jaká data o uživatelích shromažďuje. Experti z Internet 2.0 analyzovali aplikaci pro Android a iOS a přišli s vcelku dlouhým seznamem, co všechno TikTok shromažďuje. Aplikace se zajímá o ostatní programy v telefonu nebo tabletu, zjišťuje polohu uživatele, dokonce skenuje telefonní seznam, kalendář či schránku s kopírovaným textem, takže se může klidně dostat k heslům či citlivým textům, které uživatel někam kopíruje. Část lze sice v telefonu zakázat, ale kdo chce naplno TikTok využívat, nakonec stejně vše povolí.
K čemu potřebuje čínská vláda uživatelská data?
Experti předpokládají, že by čínská strana mohla informace využívat k manipulaci s veřejným míněním a k přípravě dezinformačních kampaní. Základnu TikToku tvoří především mladí uživatelé s věkem zhruba do 24 let, s jejichž myšlením a názory lze lépe manipulovat.