Wikipedia
Repro cs.wikipedia.org

Komunita tvořící Wikipedii si již nepřeje dostávat dary v kryptoměnách

2 min čtení

Wikimedia Foundation, organizace spravující online otevřenou encyklopedii, možná přestane přijímat dary v kryptoměnách. Vyplývá to z interní diskuze registrovaných a na Wikipedii aktivních uživatelů. Na výsledek debaty upozornil server Lupa.cz.

Diskuze o tom, zda by Wikimedia Foundation měla přestat přijímat dary v kryptoměnách, probíhala od ledna letošního roku. Založil ji jeden z editorů s tím, že kryptoměny představují stále vysoce rizikový způsob obchodování a investování, přestože se v současné době zejména bitcoin drží na vysokých hodnotách. Právě tato virtuální měna tvořila dominantní podíl v přijatých darech v kryptoměnách.

Pro návrh se vyslovilo 71 % debatujících. Z diskuze také vyplynulo, že Wikipedia v souvislosti s kryptoměnami může riskovat svoji dobrou pověst. Těžba virtuálních peněz je totiž náročná na spotřebu energie, což odporuje vizi Wikimedia Foundation, která je spojena s udržitelností životního prostředí.

Pokud se nadace odhodlá a přestane přijímat dary v kryptoměnách, její finanční situaci by to nemělo nijak zvlášť ohrozit. V loňském roce dostala Wikipedia ve virtuálních penězích asi jen 0,08 % všech celkových příjmů.

Kurz bitcoinu je k dnešnímu dni (tj. 14. dubna 2022) 41 300 dolarů, což je zhruba 925 000 korun. Ještě v roce 2020 se hodnota jedné mince pohybovala okolo 10 000 dolarů. Nicméně kurz je velmi nestálý a i během jednoho dne se může měnit v rozsahu tisíců dolarů.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

Nový iPhone 14 se pomalu chystá. Co o něm zatím víme?

Další článek

TOP 5 nejsledovanějších youtuberů na CZSK scéně

Další čtení