Americký soud minulý týden rozhodl, že Mark Zuckerberg, zakladatel Facebooku a generální ředitel společnosti Meta, není odpovědný v desítkách soudních sporů týkajících se údajného poškozování dětí a mládeže na sociálních sítích.
Žaloby se snažily Zuckerberga přímo spojit s negativními dopady algoritmů platforem, jako je Facebook nebo Instagram, na mladistvé uživatele. Soudkyně Yvonne Gonzalez Rogers uvedla, že žalobci neprokázali přímou odpovědnost Zuckerberga, a proto toto obviněné zamítla. Společnost Meta však nadále čelí soudním řízením ohledně celkové bezpečnosti svých platforem.
Soudní rozhodnutí se opírá o právní argument, že vedení společnosti nemůže být samo o sobě odpovědné za důsledky využívání produktů, pokud tedy není prokázáno, že by osobně schvalovalo konkrétní škodlivé praktiky vedoucí k poškození uživatelů. To samozřejmě vyvolalo bouřlivé reakce mezi rodiči a obhájci práv dětí, kteří považují vedoucí pracovníky technologických gigantů za odpovědné v oblasti prevence rizik spojených se sociálními médii.
Meta, podobně jako další firmy provozující gigantické technologické aplikace a sociální sítě, čelí rostoucímu počtu soudních žalob kvůli údajně nedostatečným opatřením na ochranu duševního zdraví dětí a mladistvých. Jen v USA běží takových sporů minimálně 25. Řeší se v nich například souvislost sociálních médií s úzkostí, depresí, sebepoškozováním či nespavostí.
S ohledem na rozhodnutí americké soudkyně se objevují obavy, že pokud lídři nebudou čelit osobní odpovědnosti, bude pro jejich společnosti jednodušší čelit tlaku na zvýšení bezpečnosti pro děti a mladistvé.
Nicméně fakt, že Zuckerberg nenese přímou odpovědnost za negativní dopady platforem společnosti, nemění nic na tom, že Meta nadále čelí soudním řízením ohledně celkové bezpečnosti svých platforem.