Messenger je ve většině zemí světa, včetně Česka, nejpoužívanější komunikační platformou. Jistou nevýhodu představuje nutnost propojení s Facebookem, který v posledních měsících čelí krizi zvané Facebook Papers. Mark Zuckerberg, zakladatel Facebooku a hlava mateřské společnosti Meta, oznámil, že nově bude možné na Messengeru komunikovat s koncovým šifrováním. Co to pro uživatele znamená?
Nejprve je nutné upozornit, že koncové šifrování není automatickou záležitostí. Šifrování je možné pouze v případě, kdy si jej uživatel sám nastaví u každé konkrétní konverzace. Aktuálně tak lze učinit pouze u mobilní aplikace. V případě zabezpečení chatu má podle Facebooku každý uživatel jistotu, že komunikaci může číst, případně poslouchat pouze příjemce. Obsah se stane šifrovaným, jakmile odejde ze zařízení, až do chvíle, kdy jej obdrží druhá strana. „To znamená, že se během doručování obsahu nikdo, ani Facebook, nedostane k tomu, co jste poslali nebo řekli,“ informuje populární sociální sít v centru nápovědy.
Zuckerberg také oznámil vylepšení funkce mizejících zpráv. V takovém případě lze aktuálně nastavit, jak dlouho budou viditelné. Jenže pokud si někdo udělal screenshoty takových chatů, druhá strana o tom nevěděla. To se nyní změní. Jakmile si někdo udělá printscreen obrazovky se zprávami, které se mají automaticky smazat, dostane druhý účastník konverzace upozornění. Na přiloženém obrázku můžete vidět, jak bude nastavení šifrované konverzace viditelné pro druhou stranu i to, jak se objeví informace o snímku obrazovky.
Funkci s upozorněními na printscreen lze samozřejmě snadno obejít například pořízením fotografie displeje, ale ne vždy je druhý fotoaparát po ruce, proto jde o vcelku smysluplnou novinku. Na druhou stranu zůstává otázkou, proč právě k „tajným“ konverzacím používat platformu od společnosti Meta, jejíž renomé není v poslední době zrovna zářivé.
Jak mám zrušit šifrování u přítelkyně teď ji nemůžu psát a ani ji nenajdu děkuji Kostrhún