požár
Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

Letos byly na severní polokouli zaznamenány rekordní emise uhlíku z lesních požárů

5 min čtení

Letošní sezóna lesních požárů na severní polokouli byla opravdu mimořádná. V této souvislosti poskytuje služba Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) údaje o emisích požárů a přenosu kouře, čímž získává cenné poznatky pro celkové vyhodnocení nejvýznamnějších epizod lesních požárů za posledních několik měsíců.

Nejhorší situace byla letos zaznamenána v Kanadě, kde koncem jara postihlo zemi několik ničivých požárů. Ty byly zjištěny poprvé v květnu, přičemž způsobily velké lidské a materiální ztráty, navíc vážně ovlivnily kvalitu ovzduší nejen v Kanadě, ale i v dalších oblastech Severní Ameriky. Podle globálních předpovědí a analýz CAMS, které asimilují satelitní pozorování složení atmosféry, se některé z kouřových oblaků produkovaných těmito požáry dostaly také do Evropy.

Rozsah, přetrvávání a intenzita těchto požárů vedly k tomu, že celkové odhadované emise uhlíku pro rok 2023 dosáhnou téměř 410 megatun, což je v souboru dat CAMS s velkým odstupem nejvyšší hodnota pro Kanadu. Předchozím rekordem v ročních emisích uhlíku byl rok 2014 se 138 megatunami uhlíku. CAMS nicméně upozorňuje, že se tyto emise ještě do konce roku mohou zvyšovat. V tuto chvíli představují emise z lesních požárů v Kanadě 27 % celkových globálních emisí uhlíku z lesních požárů pro rok 2023.

„Lesní požáry se v boreálních oblastech vyskytují každé léto a jejich umístění, intenzita a délka trvání se liší v závislosti na hydrologických, meteorologických a klimatických podmínkách. S rostoucími teplotami a dlouhodobějším suchem se zvyšuje pravděpodobnost výskytu ničivých požárů, jako jsou ty v Kanadě. Schopnost, kterou máme, monitorovat emise z lesních požárů a přenos kouře v systému CAMS, je zásadní pro pochopení rozsahu a možných dopadů na kvalitu ovzduší,“ říká vedoucí vědecký pracovník společnosti CAMS Mark Parrington.

Mezi další významné požáry v uplynulém období patří ty, které se odehrály v Rusku, konkrétně v Omské oblasti, Novosibirské oblasti a Dálněvýchodním federálním okruhu. Hořelo i v Řecku nebo na Pyrenejském poloostrově.

Systém CAMS poskytuje aktuální informace o umístění, intenzitě a odhadovaných emisích požárů po celém světě, včetně sledování přenosu kouře a dopadů na složení atmosféry. Údaje systému CAMS jsou volně k dispozici a mohou sloužit jako důležitá pomůcka při rozhodovacích procesech pro občany, podniky i zúčastněné strany v souvisejících odvětvích.


Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

Bolt taxi umožní řidičům i pasažérům nahrávání zvukového záznamu během jízdy

Další článek

Kde je pravda o indiánech a kovbojích?

Další čtení