Sociální sítě se postupem času staly součástí každodenního života snad každého z nás. Jejich obvyklým cílem je ukazovat to nejlepší z našich životů, zaujmout, fascinovat. Často však s použitím filtrů a efektů, které mají do reality docela daleko. Čím se tedy liší poměrně nová francouzská aplikace, která v posledních měsících získává na popularitě i v České republice?
BeReal je sociální síť, která se již od prosince 2019 snaží poskytnout svým uživatelům prostor pro opravdovost a jedinečnost. Jedná se o on-line prostor bez přetvářek a strojených situací, čímž nabírá sympatie zejména u osob unavených z na první pohled perfektních instagramových feedů.
Uzavřený okruh
A jak této reálnosti francouzská platforma dosahuje? Poměrně jednoduše. Aplikace jednou denně zašle všem svým uživatelům upozornění, na jehož základě vyfotíte to, co právě teď děláte, a to jak na přední, tak i na zadní kameru vašeho smartphonu. To vše se snažíte stihnout v rámci dvouminutového časového limitu, který se spustí společně s obdrženou notifikací.
Po vyfocení následuje zveřejnění příspěvku. A potom? Potom máte možnost sledovat fotografie svých přátel, komentovat je, či reagovat pomocí RealMoji, což jsou vámi znázorněné emoji. Pokud fotografii zveřejníte jindy než v dvouminutové škále, nic se neděje. Jen pamatujte na to, že příspěvky ostatních můžete sledovat pouze po zveřejnění svého BeReal.
Tím se kruh (bohužel) uzavírá. Síť se tak sice snaží ukázat reálný svět, ale na druhou stranu vás nutí k pravidelné aktivitě u displeje chytrého telefonu.
Upřímnost nebo falešná dokonalost?
Kromě výše zmiňovaných komentářů a reakcí v aplikaci naleznete také záložku Discovery, která vám poodhalí svět i mimo okruh vašich přátel, věkové skupiny a kultury. Budete mít možnost rozšířit své pomyslné hranice rovněž do zahraničí a nahlédnout do každodenního života náhodně vybraných lidí.
A to je vše, co tato sociální síť nabízí. Žádné stories, soukromé zprávy ani trvalý feed, a i přesto si své přívržence nalezla, nalézá a udržuje. Říká se, že v jednoduchosti je krása, že méně je více, a že upřímnost je nade vše. Je to opravdu tak? Nebo opět zvítězí falešná dokonalost?