BlackBerry
Foto: Pixabay

BlackBerry ukončuje podporu starších zařízení, která neběží na Androidu

4 min čtení

Dneškem, tj. 4. lednem 2022, končí další z kapitol starého mobilního světa. Výrobce telefonů BlackBerry totiž právě k tomuto datu vypíná servery nezbytné pro chod starších zařízení používajících vlastní software společnosti BlackBerry, tj. BlackBerry 7.1 nebo starší, BlackBerry 10 nebo jeho OS pro tablety BlackBerry PlayBook. Zařízení BlackBerry s Androidem se tato informace netýká, jak třeba chybně informoval server Novinky.cz.

Proč v úvodu píšeme starý mobilní svět? Takto se dá shrnout veškerá historie mobilních telefonů před příchodem prvního iPhonu, který doslova změnil podobu většiny mobilní zařízení, ale v podstatě i internetu. BlackBerry, svého času velmi populární značka, tak udělala další krok k definitivnímu skoncování s mobilními telefony.

Z telefonů s OS BlackBerry nepůjde telefonovat, psát sms ani používat internet, bez ohledu na to, zda se uživatel připojuje přes Wi-Fi nebo mobilní data. Pokud tedy ještě někdo z jakéhokoliv nevysvětlitelného důvodu stále používá takové zařízení, stane se z něj bezcenný kousek elektroniky, který se v budoucnu může, ale nemusí, stát sběratelským kouskem.

BlackBerry
Telefonů s Androidem se ukončení funkčnosti netýká. Foto: Pixabay

Posledním přístrojem s původním operačním systémem bylo BlackBerry 10, které se na trhu objevilo v roce 2013. Dominantní prvek tvořil dotykový displej, pod nímž byla umístěna plnohodnotná klávesnice, nicméně i tak jen stěží použitelná pro psaní všemi deseti. Značka BlackBerry si v podstatě na takových klávesnicích dlouho zakládala, ovšem nápad se více líbil samotným tvůrcům než zákazníků.

V roce 2015 přešla značka na výrobu zařízení s Androidem. Známý je především model KeyNote, ale ani ten se masivního úspěchu nedočkal. Jeho výroba byla ukončena v roce 2020. O té doby pod značkou BlackBerry žádné mobilní telefony nevznikají. Známé jméno však přetrvává, licenčně jej užívá americká společnost OnwardMobility, která měla nový mobil BlackBerry představit v loňském roce. To se ale nestalo. Je tedy BlackBerry skutečně minulostí?

Uživatelé zařízení BlackBerry s Androidem mohou být v klidu. Pro ně se nic nemění a telefon mohou bez potíží používat i nadále.


Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

Australan se zamiloval do robotky a plánuje svatbu

Další článek

Generace Z a gender. Změní mladí pohled na téma genderu?

Další čtení