Nový Samsung Galaxy Z Flip 5 je tady a má konečně větší a funkční vnější display

9 min čtení

Ani tento rok nás Samsung neošidil o novinky ze světa skládacích mobilních telefonů. 11. srpna 2023 představil telefony Samsung Galaxy Fold 5 a Flip 5. U Foldu 5 se nejedná tolik o upgrade, spíše jako o update, Flip 5 naproti tomu letos konečně přináší citelné vylepšení. Patrné je na první pohled ve složeném stavu, jedná se totiž o plně funkční, velký vnější display.

Nový „kapkový“ pant

Změnu zaznamenal nový pant. Při srovnání s Flipem 4 jde cítit, že je vyroben jinak, neztrácí ale na své pevnosti. Opět krásně drží v téměř jakémkoliv úhlu. Pant je také o něco menší a díky němu je telefon v zavřeném stavu bez mezery a tím o 2 mm tenčí.

Barvy a provedení

Zadní spodní strana Flipu 5 je v lesklém provedení, na rozdíl od čtyřky. Toto je spíš věc vkusu, pravdou ale zůstává, že na matném povrchu se méně zachytávají otisky prstů.

Barvy jsou letos pastelovější. Fialová je spíše do světle růžova, dále si můžete pořídit mátovou, šedou a béžovou.

Samsung Galaxy Z Flip5
Foto: Samsung

Nový procesor a další vychytávky

Samozřejmě dostanete nový procesor Snapdragon 8 Gen 2. Vše tedy běží opět o něco rychleji a animace si také užijete více, a to díky nové nadstavbě One UI 5.1.1.

Konektivita se trochu změnila, telefon nabízí Wifi 6e a Bluetooth 5.3. Paměť začíná na 256 GB a končí na 512 GB. Nižší varianta tento rok není. USB je nové typu 3.2. Je tedy rychlejší a přenos dat funguje bez potíží. Bohužel ani tak ve Flipu 5 není Dex režim, naproti tomu Fold 5 jej nabízí.

Samsung slibuje 4 roky velkých aktualizací a 5 let zabezpečení, což se hodí, pokud si plánujete telefon ponechat déle.

Na focení a videa se můžete těšit

Foťáky zůstaly stejné jako ve Flipu 4, tedy hlavní 12MPx s optickou stabilizací a 12MPx širokoúhlý objektiv bez automatického ostření. Snímky dělá telefon velmi obstojné. Při bližším zkoumání si všimnete, že na fotografiích je k vidění více detailů, jsou kontrastní a saturovanější. Večerní snímky také nezklamou. Občas jsou sice trochu více digitálně doostřené, ale digitální zoom je zase kvalitnější. Někdy není úplný spolehnutí na stejnou kvalitu fotografií pořízených v jednom čase, proto jich raději udělejte více. Může se stát, že některé snímky budou trochu tmavší.

Přední foťák má také 12 MPx. Disponuje lepší světelností f/2.2 a trochu širším úhlem záběru než jeho předchůdce. 4K video z přední kamerky rozhodně neurazí, naopak. Stejný typ videa ze zadních kamer je pěkně stabilní a čisté.

A máme konečně pořádný vnější display…

Vnější display si pořádně užijete. Na rozdíl od Flipu 4 se jedná o skutečný upgrade, display má 3,4 palce, AMOLED s rozlišením 720×748 pixelů. Pokrývá jej Gorilla Glass Victus 2. Display není úplně na celé přední straně, má menší výřez vedle kamerek, abyste jej mohli pohodlně ovládat gesty. Nabízí 60Hz frekvenci, což s ohledem na jeho velikost naprosto stačí. Jas nabízí 1600 nitů, takže v pohodě uvidíte na jeho obsah i na sluníčku.

Samsung Galaxy Z Flip5
Foto: Samsung

Při potažení dolů vám telefon nabídne několik rychlých nastavení, například zapnutí WiFi, hlasitost, Bluetooth, data a podobně. Potažením doleva zobrazíte notifikace jako u Flipu 4, ale ty jsou nyní daleko interaktivnější a čitelnější. Potažením doprava zobrazíte widgety.

Telefon nabízí také několik předpřipravených ciferníků na vnější display. Můžete použít ty, nebo si je přetvořit podle svého vkusu. Samozřejmě lze také umístit gify.

Stáhněte si Good Lock a odepisujte přímo z vnější obrazovky

Bohužel si nemůžete hned na vnější obrazovce otevřít téměř jakoukoliv aplikaci. Pokud si ale z Galaxy obchodu stáhnete aplikaci Good Lock, problém tím vyřešíte. Přejděte pak do kategorie MultiStar a opět stáhněte. Poté půjdete do ILoveGalaxyFoldable a zabrousíte do Launcher Widget. Tam už na vás vyskočí všechny nainstalované aplikace a sami si zakliknete, které chcete mít na externí obrazovce.

Není úplně jisté, že budou všechny fungovat na sto procent, nicméně například Messenger, Facebook, Youtube či přehrávač hudby běží dobře. Můžete klidně odepisovat na zprávy a číst celé konverzace nebo procházet sociální sétě. Některé aplikace bude ze začátku možné zobrazit s omezením, ale i to se pravděpodobně časem vychytá.



Autorka se věnuje psaní různorodých článků převážně ze zahraničních zdrojů, a to od roku 2022. Její specialitou jsou nové technologie a aktuální filmové události.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

Nelíbí se vám změna Twitteru v síť s názvem X? Zkuste Mastodon

Další článek

Hora, jež věčně hoří, není mýtus

Další čtení