Notebook
Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

Správce české národní domény zablokoval osm dezinformačních webů včetně Aeronetu

2 min čtení

Sdružení CZ.NIC po konzultacích s bezpečnostními složkami a na základě doporučení Vlády České republiky zablokovalo několik problematických webů. Důvodem tohoto mimořádného kroku je blokace dezinformační kampaně, která je ze strany těchto webů dlouhodobě vedena a v souvislosti s agresivním útokem Ruské federace na Ukrajinu by představovala bezpečnostní riziko.

Nejznámějším blokovaným webem je Aeronet. Tento magazín fungoval v současné podobě asi od roku 2014 pod hlavičkou vydavatele American European News LLC, který údajně sídlí v Trump Tower v NYC na 40 Wall Street. V obchodním rejstříku státu New York ale tato společnost neexistuje.

Seznam zablokovaných webů:
Aeronet.cz
Ceskobezcenzury.cz
Czechfreepress.cz
Exanpro.cz
Protiproud.cz
Prvnizpravy.cz
Skrytapravda.cz
Voxpopuliblog.cz

„Agrese Ruské federace vůči Ukrajině dlouhodobě doprovází dezinformační kampaň v řadě internetových médií, která využívají českou národní doménu. Protože se tyto informace cíleně nezakládají na pravdě a prokazatelně podněcují k šíření vykonstruovaných fám, sdělení a nestability ve společnosti, rozhodli jsme se po konzultacích s nejvyššími představiteli státu tato výrazná dezinformační internetová média zablokovat,“ uvedl Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.

V českém internetovém prostředí běží ale daleko více magazínů, které jsou hodnoceny jako dezinformační nebo antisystémové. Jejich přehled je například uveden na webu Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky. Další problematické prostředí představují sociální sítě.


Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

Volání a sms zdarma. Čeští operátoři reagují na situaci na Ukrajině

Další článek

Vyžehlí vlasy nebo vykouzlí vlny: Jak vybrat žehličku na vlasy

Další čtení