death diving
Foto: Needpix

Nebezpečný Death Diving se šíří TikTokem jako lavina

5 min čtení

TikTok je už zase poblouzněn novým virálem. Tentokrát sice nejde o žádnou zakázanou činnost, ale pokud ji budou praktikovat nezkušení amatéři, hrozí jim velké riziko zranění či dokonce smrti. Po sociální síti se totiž masivně šíří videa takzvaného „Death Divingu“.

Death Diving je extrémní a životu nebezpečný sport, který vznikl v Norsku, kde jej nazývají døds. Skokan se při něm vrhne do vody z velké výšky, přičemž po celou dobu letu se nehýbe. Běžné je padání na „placáka“, ale při odrazu se odvážlivec může třeba roztočit jako vývrtka. Právě styl letu hodnotí porota. Klíčový pro zdraví je však dopad. Sportovec se musí těsně před ním sbalit do klubka nebo jinak zformovat, aby jeho tělo náraz na vodu zvládlo.

Jak píše New York Post, na TikToku se začala masivně šířit videa s těmito skoky a je jen otázkou času, kdy je objeví i české publikum a dodejme, že toto publikum je velmi mladé, tudíž náchylné k nerozvážným rozhodnutím.

Poslední příspěvek Norky Asbjorg Nesje má 42,5 milionu zhlédnutí. I její ostatní videa nezůstávají moc pozadu. Mladá žena se na nich vrhá z obrovské výšky až 30 metrů a ukazuje svoje skoky. Po jejím posledním příspěvku, který můžete shlédnout níže, se dokonce ohromení diváci ptali, zda žena vůbec zpod hladiny vyplavala.

@asbjorg_n

This one deserves it’s own video. #døds #deathdiving

♬ original sound – Asbjørg Nesje

Lidé jsou evidentně fascinováni nervy drásajícími videy, během kterých jde o život. Ve skutečnosti zřejmě zatím všechna virální videa šířící se TikTokem byla dílem profesionálních sportovců, kteří je opatřují bezpečnostním varováním. Ale co si budeme povídat. Takový text může působit jako varování na krabičce cigaret.

Death Diving nezvládne každý

Death Diving vznikl v Norsku někdy na přelomu 60. a 70. let minulého století. Od roku 2008 pořádá Dødsing Federation každoročně v srpnu mistrovství světa. Organizace zároveň stanovuje pravidla, světové žebříčky či směrnice.

Asbjorg Nesje je mistryní světa. Začala profesionálně skákat v roce 2020 a o rok později šampionát vyhrála.

Extrémní skoky se především díky sociálním sítím stávají stále populárnější. Ne všichni skokani však tento trend vítají. Někteří z nich se totiž obávají, že se z Death Divingu může stát další nebezpečná výzva na TikToku. Dopady na hladinu z vysoké výšky lze při nesprávném nastavení těla přirovnat k silnému úderu tupým předmětem a hrozí tak nebezpečí vážných pohmožděnin, někdy i vnitřních zranění či dokonce smrti.



V online světě je jako doma už od roku 2005. Rád píše o nových technologiích, dění kolem nich a také o hudbě. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

Nový koncept studia Italdesign se pohybuje horizontálně i vertikálně

Další článek

Schillerová chce, aby stát zajistil lepší podmínky kurýrů. Europoslanci za ANO však mají jiný názor

Další čtení