covid pas
Ilustrační foto. Zdroj: Pexels

Falešné covid pasy se podle analytiků běžně nabízejí na sociálních sítích

3 min čtení

Londýnský think tank Institute for Strategic Dialogue (ISD) přišel s alarmující studií. Podle analytiků bují prostřednictvím sociálních médií po celé Evropské unii obchod s falešnými očkovacími certifikáty.

Analytici z ISD se zaměřili především na Francii, kde je vzhledem k nastaveným epidemickým pravidlům o padělané očkovací certifikáty velký zájem z řad antivaxerů. Experti se zaměřili na skupiny na nejznámějších sociálních sítích jako je Facebook, Instagram, Telegram či Snapchat, ale i na méně běžné platformy. Na všech sítích se jim podařilo detekovat obsah, který odkazoval na stránky, kde lze „diskrétně“ zakoupit falešný očkovací certifikát.

Zpráva je alarmující zejména s ohledem na skutečnost, že se mainstreamové sociální sítě v současné době doslova předhánějí v boji proti škodlivému obsahu. Jak ale vyšlo dle studie najevo, algoritmy sociálních sítí zatím nedokáží zcela eliminovat ani natolik závažný obsah, kterým nabízení falešných certifikátů je.

Koordinátorka výzkumu ISD Zoé Fourelová, která studii vedla, sdělila pro deník The Guardian, že zatímco některé problematické facebookové skupiny měly přibližně tisíc členů, na Instagramu se jednalo i o účty se 17 tisíci sledujícími. „U Instagramu je jedním z nejvíce alarmujících věcí skutečnost, že jeho algoritmus dokonce takové účty doporučuje ke sledování, takže pokud se prezentujete jako osoba, která sleduje několik dezinformačních či antivaxerských účtů, síť vám sama doporučí účty nabízející falešné certifikáty,“ dodala k problematice analytička.

Společnost Meta, pod kterou spadá právě Facebook a Instagram, se Guardianu vyjádřila s tím, že zakazuje komukoliv nabízet nebo prodávat falešné certifikáty či lékařské dokumenty. Pokud je takový účet odhalen, ihned je blokován. Zástupci sítí Snapchat a Telegram se novinářům zatím nevyjádřili.


Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

Facebook je plnoletý. Zdaleka ale nedospěl

Další článek

Tmavý motiv Googlu bude ještě tmavší

Další čtení