eSIM
Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

Jak funguje eSIM: Budoucnost mobilní komunikace

3 min čtení

eSIM, neboli „embedded SIM“ (zabudovaná SIM karta), představuje technologii, která postupně nahrazuje běžné plastové SIM karty. Na rozdíl od nich neexistuje ve fyzickém provedení, ale je integrovaná přímo v zařízení. To znamená, že uživatelé nemusí s kartou manipulovat, ani když si mění operátora.

Jak funguje eSIM?

eSIM je malý čip, zabudovaný v telefonu, tabletu nebo jiném zařízení. Obsahuje několik různých profilů operátorů a uživatelům umožňuje mezi nimi jednoduše přepínat. Aktivace čipu probíhá přes QR kód nebo skrze aplikaci od operátora. Je to jednoduché a rychlé, není třeba navštěvovat žádné pobočky, případně čekat na doručení fyzické karty.

Výhody eSIM

eSIM přináší řadu výhod. Kromě zmíněného jednoduššího přechodu mezi operátory je to třeba snadná aktivace roamingu při cestování do zahraničí. Některé telefony a zařízení dokonce podporují více profilů, lze tak mít třeba na jednom čipu osobní i pracovní telefonní spojení, případně i eSIM pro datové služby.

Dále je eSIM šetrnější k životnímu prostředí, protože eliminuje potřebu plastových SIM karet. Také se samozřejmě nemůže poškodit nebo ztratit.

Bezpečnost a spolehlivost

Jednou z dalších výhod eSIM je její bezpečnost. Pokud zařízení s eSIM ztratíte nebo vám jej někdo odcizí, operátor může na dálku deaktivovat profil, což znesnadňuje neoprávněné použití. Navíc odpadá riziko fyzického poškození SIM karty. eSIM jsou navíc odolnější, protože jsou pevně zabudovány v zařízení a nejsou vystaveny vnějším vlivům.

Budoucnost eSIM

Vzhledem k rychlému rozvoji technologií lze očekávat, že eSIM bude standardem pro stále větší počet zařízení. Už dnes je podporuje většina výrobců chytrých telefonů, případně chytrých hodinek, tabletů a podobně. Lze tedy předpokládat, že technologie eSIM postupem času zcela nahradí klasické SIM karty.


Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

Vzestup společenské odpovědnosti firem v České republice: Proč firmy dávají zpět

Další článek

Moby po třiceti letech oživuje ikonický hit Feeling So Real

Další čtení