Kdo se skrývá pod pseudonymem Banksy?

5 min čtení

Banksyho tvorbu netřeba představovat. Tento street artový umělec vzešel z bristolské undergroundové líhně, která na přelomu 80. a 90. let minulého století dala světu taková jména jako Massive Attack, Tricky, Goldie nebo Portishead. To je ale jediné, co o něm na sto procent víme. Ostatní jsou jen spekulace. Přesto několik teorií o tom, kdo by Banksy mohl být, mezi veřejností koluje. Některé z nich jsou možná skutečně blízko pravdy. Podívejme se na některá podezřelá jména.

Robin Banks

V roce 2013 se po New Yorku začaly objevovat malby, jejichž autorem nemohl být nikdo jiný než Banksy. Návštěvu velkoměsta umělec sám potvrdil.

Ve stejnou dobu byl na průmyslových kamerách muž ušpiněný od barev, ale jinak slušně oblečený. Jeho civilní jméno by mělo znít Robin Banks. Nicméně jde o neprokázanou teorii a nikdo vlastně neví, kdo a jak na toto jméno přišel.

Čtěte také:  Kolektivní iluze. Proč je dobré tento fenomén znát a jak se mu bránit, přibližuje populární profesor z Harvardu

Robert Del Naja

Jeden ze zakládajících členů Massive Attack a také umělec skrývající se pod pseudonymem 3D. Skutečnosti, že právě on by mohl být kultovním street artovým umělcem, napovídají dvě věci.

Del Naja žije v Bristolu a současně se o něm ví, že jde o velmi talentovaného člověka. Jeho totožnost také možná omylem prozradil producent Goldie pro podcast Distraction Pieces, kde mluvil o graffiti. V jedné větě zmínil Banksyho tvorbu, když dodal: „Nic proti Robovi, podle mě jde o skvělého umělce, který převrátil svět umění vzhůru nohama.“ Goldie poté rychle změnil téma.

Samozřejmě příjmení neuvedl. Nicméně Goldie a Del Naja se velmi dobře znají, pocházejí ze stejného města a novináři si tyto souvislosti okamžitě dali dohromady. Člen kapely Massive Attack ale tyto spekulace popřel, avšak řekl, že Banksyho zná.

Robin Gunningham

Opět Rob a opět umělec z Bristolu. V roce 2018 byl natočen muž podezřele podobný Robinu Gunninghamovi. O něm se spekulovalo už dříve a finálním důkazem má být videozáznam z města Hull, kde Banksy zrovna tvořil a jeden místní majitel obchodu se obával, že v podezřelé bílé dodávce by mohli být zloději.

Gunningham ale popřel, že by byl právě on Banksy. Proč by se ale měl přiznávat? Záhada tedy trvá dál.

Čtěte také:  Generace Z a gender. Změní mladí pohled na téma genderu?

Kolektiv autorů

Asi nejméně pravděpodobnou možností je, že se jedná o kolektiv umělců. Jenže Banksyho tvorba je tak jedinečná, že je až těžko představitelné, že by za ní stálo více domluvených osobností.

Na druhou stranu můžeme s jistotou říci, že Banksymu pomáhá tým lidí, který řídí logistiku i další operace, jež vedou k finálnímu vykonání díla. Umělec bude s největší pravděpodobností vždy jedna a táž osoba.



Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

Sociální sítě vytvářejí takzvané komnaty ozvěn. Uživatelé tak mohou ztrácet kritické myšlení

Další článek

Hlavní obavy české populace covid příliš nezměnil. Máme strach hlavně z přistěhovalectví a terorismu

Další čtení