Nový typ podvodu se v minulých dnech objevil v e-mailové schránce klienta Fio banky. Nemusí být jediný. Video vytvořené umělou inteligencí, které napodobuje skutečného člověka, působí na první pohled věrohodně, obsahuje však nedostatky. Ty ale mohou podvodníci brzy odstranit. Buďte proto ostražití.
Falešný spot vyzývá klienta ke kontrole platby ohledně nákupu cenných papírů. Na první pohled seriózní člověk, který se představil jako Tomáš Novák z Fio banky, ve skutečnosti neexistuje. Stejně tak jako postava i jeho hlas byl vytvořen synteticky.
Přestože je internet plný zaběhnutých podvodů, na které se ale lidé stále nechávají nachytat, syntetické video je zatím neobvyklým pokusem, jak z obětí vylákat přístup k účtu, případně údaje od bankovní karty.
V tomto případě, který popsaly Seznam Zprávy, se klient Fio banky zajímal o nákup akcí firmy RWE. K tomu jej přiměla nabídka na sociální síti. Nicméně rychle rozpoznal rysy podvodu, ale vzhledem k tomu, že byl oslovován jménem, v e-mailové komunikaci s podvodníkem pokračoval, přičemž obdržel i falešné video. Celý případ tak oznámil bance.
Fio banka video sdílela na Twitteru, aby byli nejen její klienti na tento zcela nový typ podvodu připraveni. „Ne. Ne. Ne. Ano. Tohle není náš kolega. Tohle není náš kolega. Tohle nechodí v e-mailu od nás. Tohle není způsob, jak s námi investovat. Tohle je podvod,“ stojí ve twitterovém postu banky.
❗️ Ne, ne, ne. Ano.
❌ Tohle není náš kolega.
❌ Tohle nechodí v e-mailu od nás.
❌ Tohle není způsob, jak s námi investovat.
‼️ Tohle je podvod! pic.twitter.com/EnYW2w8svJ— Fio banka (@Fio_banka) January 20, 2023
Podvodník se tímto způsobem snaží vzbudit v klientovi důvěru. Muž ve spotu působí seriózně a příjemce oslovuje jménem. Nicméně se jedná o vygenerovanou neexistující postavu s umělým hlasem. Při pozornějším sledování spotu jsou však vidět drobné nesrovnalosti. Postava nehýbe rameny a zvláštně pocukává hlavou. To však mohou zločinci brzy upravit a nepůjde tak vůbec poznat, že se jedná o dílo umělé inteligence.
Opět zde platí jasné pravidlo. Neobvyklou komunikaci ze strany banky si okamžitě přímo ověřujte na infolince peněžního ústavu. Nezapomeňte, že podvodníci umí imitovat telefonní čísla bank i jejich poštovní adresy, vydávají se za pracovníky bank a dokonce i za policisty.