Podvodníci zkoušejí všelijaké triky, jak z lidí vymámit jejich úspory. Obezřetní bychom měli být všichni zejména v online světe. Jenže jsou tu i senioři bez internetu. Na ně mají gangy nachystané staré známé podvody.
Šéf odboru obecné kriminality policejního prezidia Miroslav Adamčík připomněl pro Novinky v souvislosti se zadržením bosse jednoho z podobných šmejdských gangů několik fint, které podvodníci zkoušejí. Povězte je babičce a dědečkovi.
Legenda o dopravní nehodě
Podvodník volající předem vytipované osobě důchodového věku se představí jako lékař a tvrdí, že do nemocnice dovezli jejího zraněného příbuzného. Typicky syna nebo vnuka. Potíž je v tom, že zraněný údajně nemůže mluvit, proto jej lékař tlumočí. Příbuzný měl mít nehodu, kterou zavinil a způsobil při tom škodu a újmu na zdraví dalšího účastníka nehody. Ten se ale chce mimosoudně vyrovnat. Pochopitelně to spěchá, ale lékař je tak ochotný, že vše vyřídí. Stačí zaslat peníze na ten a ten účet… Někdy dokonce pošle pro hotovost někoho z nemocnice. Nesmysl! Je to podvod a babička ať raději volá policii.
Kontrola odpadů
Zpravidla muž a žena zazvoní na byt seniora. Ukáží falešní průkaz družstva nebo města. Údajně potřebují provést kontrolu odpadů v koupelně nebo v kuchyni. Zatímco důvěřivý majitel stojí u kohoutku, aby dle pokynů nastavoval intenzitu jejího průtoku, jeden z dvojice pustí do bytu třetího pachatele, který šmejdí po bytě a bere peníze a cennosti, které mu přijdou pod ruku.
Falešné peníze
Falešný policista obchází seniory a tvrdí jim, že bulharský gang dal do oběhu falešné peníze a nutně potřebuje zkontrolovat jejich hotovost. Při kontrole nenápadně něco sebere a nebo alespoň zjistí, kde je má důvěřivec uschované.
Praktiky šmejdů v onlině světě
Podvodníci začali používat videa s umělou inteligencí
Šmejdi se vydávají za pracovníky Microsoftu
Sousedovic synek
Tento trik šmejdů je také velice prostý. Pachatel se nejprve podívá na jmenovky na zvoncích. Poté se u seniora vydává za syna souseda, hezky se představí a žádá o zapůjčení hotovosti s tím, že ji tatínek hned jak přijde domů vrátí. Je dokonce ochoten napsat i potvrzení o půjčce.
Opraváři a zámečníci
Otrkaným trikem jsou opravy všeho druhu. Šmejdi nejprve důchodce vylekají, že mají cokoliv v hrozném stavu a hned se pustí do akutní opravy. Dělají ale jen na oko. Jeden z nich mezi tím sepisuje s obětí falešnou smlouvu a bere si přestřelenou zálohu. Jakmile dá senior peníze z ruky, kumpáni od rozdělané práce nenávratně mizí. Podobně je tomu se zámečníkem. Ten oběti nakuká, že se přes jeho vložku do bytu nebo domu dostane každý a ochotně zámek vymění. Nejenže si inkasuje peníze, ale zámek, který namontuje, je nekvalitní a v horším případě si od něho může ponechat i kopii klíče.
Setkali jste se i s jinou fintou? Napište nám do komentáře.