Norský projekt 1X ukazuje, jak humanoidní roboti nahradí lidskou práci

4 min čtení

Norský výrobce humanoidních robotů ukazuje, jak by mohla vypadat budoucnost ve fabrikách a skladech. Roboti 1X sice nejsou tak fyzicky zdatní jako lidé, drobnější manuální úkoly však zvládnou precizně.

Humanoidní roboti vzešli z norských dílen na základě finanční podpory společnosti OpenAI, která je známá především díky chatbotu ChatGPT. Série 1 vznikla především díky dodávce čipů v hodnotě 25 miliónů dolarů. OpenAI po této investici zřejmě projektu uvěřila a vidí v něm potenciál, a tak do následné série B vložila dalších 100 miliónů dolarů. Výsledkem je robotický koncept, který můžete sledovat na videu. Záznam je nesestříhaný, neobsahuje žádné úpravy ani zrychlení. Vše bylo natáčeno v reálném čase.

Koncept umělých robotických pracovníků se vždy jevil jako vize vzdálené budoucnosti, jenže poslední dva roky představovaly ve světě umělé inteligence (AI) doslova zvrat. Humanoidé od 1X sice nevypadají jako revoluční projekt, nejsou nablýskaní jako produkty z dílny Applu nebo Tesly, dokonce nemají nohy ani zručné ruce, jenže to jsou všechno faktory, které nehrají podstatou roli pro jejich funkčnost.

Rané verze těchto strojů dokáží sebrat věc a položit ji jinam. K tomu stačí místo nohou kolečka a ruce bez imitace prstů. Pro jednoduchou manuální práci není více potřeba. Pracovníci společnosti 1X vyškolili 30 takových robotů, aby plnili jednoduché individuální úkoly typické pro malý sklad. Humanoidi tak umí přemisťovat materiál, otevírat dveře či řešit jednoduché úlohy.
K jejich obsluze či proškolení by měl stačit jeden člověk, který dokáže zadat do systému data. V ideálním případě by takový pracovník využil helmu pro VR, chvíli by sám dělal manuální činnost, přičemž by software pro strojové učení tento úkol spojil pomocí neuronových sítí s robotem, který by činnost po zrychlené virtuální simulaci opakoval.

1X se aktuálně soustředí na rozvoj v oblasti autonomních humanoidů. Do svých kanceláří v Oslu a Mountain View najímá specialisty na AI. „Pokud chcete zkusit, jaké to je žít ve skutečném „západním světě“, budeme rádi, když se přihlásíte,“ stojí doslova v blogovém příspěvku na stránkách společnosti.


V online světě je jako doma už od roku 2005. Rád píše o nových technologiích, dění kolem nich a také o hudbě. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

EIT InnoEnergy posiluje svou investicí do společnosti Nesetten potenciál odvětví LNG

Další článek

DOMINA předběhla svou dobu o mnoho století

Další čtení