Za obecnou umělou inteligenci (AGI) se považuje software, který bude stejně jako člověk schopný chápat a učit se jakýkoliv intelektuální úkol. Její příchod bude bezpochyby představovat zásadní zlom v dějinách lidstva a přinese dalekosáhlé změny v ekonomice a oblasti informačních technologií. Podle odborníků by měl tento zlom nastat již v roce 2027.
AGI zcela přetvoří pracovní prostředí. Její vznik by měl vést k nárůstu produktivity a efektivity práce v mnoha odvětvích. Inteligentní stroje převezmou velkou část úkolů, čímž firmám ušetří nemalé finance, ale zároveň způsobí významné narušení pracovního trhu.
„Mnoho pracovních míst bude nahrazeno, což povede k vysoké nezaměstnanosti a prohlubování ekonomické nerovnosti. Je nezbytné hledat způsoby, jak spravedlivě distribuovat přínosy AGI a zajistit, aby z ní profitovala celá společnost,“ říká David Strejc jednatel společnosti Apertia Tech s.r.o. a architekt lowcode AutoERP.
Například na IT bude mít AGI obrovský dopad. Inteligentní systémy budou autonomně vyvíjet a zdokonalovat software, ale i vytvářet nové technologie. Role programátorů se tak výrazně promění, protože velká část jejich práce bude automatizovaná.
Podle Davida Strejce pouze ti nejlepší a nejkreativnější programátoři, kteří dokážou pracovat na velmi složitých a inovativních projektech, si udrží svou nezastupitelnou roli. „Většina ostatních se bude muset přeorientovat na nové role, jako jsou pozice analytiků a systémových architektů,“ dodává Strejc a upozorňuje, že tento posun od tradičního programování k analýze a designu softwaru bude vyžadovat značné změny ve vzdělávání a přípravě IT profesionálů.
S předpokládaným nástupem AGI však vyvstává ještě jeden problém, který je nutný řešit již nyní – bezpečnost. Bude nutné zajistit, aby tyto systémy byly vyvíjeny a používány zodpovědně, s respektem k lidským právům a demokratickým hodnotám. Hrozba zneužití AGI pro sledování, manipulaci či kontrolu společnosti je reálná a bude vyžadovat robustní regulační rámce a mezinárodní spolupráci.
Přestože AGI zřejmě převezme velkou část programátorské práce, lidská kreativita, úsudek a etické cítění zůstanou nepostradatelné. Stále totiž bude na lidech, aby určovali, jak se obecná umělá inteligence bude vyvíjet. Role programátorů se změní, ale jejich význam rozhodně nezmizí.