kroky
Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

Jak přesné jsou krokoměry v chytrých telefonech? Studie odhalila šestiprocentní rozdíl

3 min čtení

Fitness aplikace v chytrých telefonech nabízí možnost sledování počtu kroků za den. Jsou ale přesné? Na tuto otázku se zaměřili čínští vědci, kteří přišli s celkem jednoznačnou odpovědí.

Chytré telefony používají ke sledování ušlé vzdálenosti GPS. I když si ale sledování polohy v zařízení deaktivujete, fitness aplikace bude stále kroky počítat. Jak je to možné? Ony totiž nefungují na základě polohových služeb, ale s pomocí vestavěných senzorů v telefonu, jako je akcelerometr a gyroskop.

Akcelerometr, jak je již z názvu patrné, měří zrychlení. Gyroskopické senzory pomáhají sledovat směr pomocí drobných pohybujících se součástek v senzoru, které při pohybu generují elektrické signály. Právě tento efekt je pro správné měření kroků nejdůležitější, protože záleží na poloze, v jaké je telefon. Pokud je pohozen volně v tašce, výsledek bude nejméně přesný. Podle odborníků je nejlepším místem pro počítání kroků poloha telefonu na boku, tudíž v kapse.

Jak aplikace pozná chůzi od jiného druhu pohybu? Vývojáři vycházejí z předpokladu, že člověk chodí či běhá určitou rychlostí. Pokud senzory vyhodnotí styl a rychlost pohybu jako jízdu na kole, v autě nebo jiném dopravním prostředku, pohyb do krokoměru nezahrnují.

Čínští vědci se pokusili přesnost měření krokoměrů vyzkoušet na 103 osobách. Ty byly na tři týdny vybaveny přesným lékařským akcelerometrem a aplikací WeRun. Výsledek? Zatímco průměrný denní počet kroků byl ve skutečnosti 8 500, aplikace nadhodnocovala v průměru o necelých 500 kroků za den, což je necelých 6 %.

Přesné výsledky studie naleznete na tomto odkazu.


Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

OpenAI údajně uvažuje o výrobě vlastních čipů

Další článek

Musk chce zpoplatnit Twitter pro všechny, aby zbavil síť spamu

Další čtení