Indoor cycling
Zdroj obrázku: ESB Professional / Shutterstock.com

Indoor cycling: Kolo, které nikam neujede. Jízda na něm má však stejné benefity jako klasická cyklistika

6 min čtení

I když je venkovní jízda na kole nádherná, nejde o sport, který by většina lidí byla schopná provozovat po celý rok. Jestliže si ale přesto chcete zajezdit, pak je vhodnou alternativou takzvaný indoor cycling neboli jízda na stacionárním kole. Jinými slovy na cyklotrenažéru.

Jízda na stacionárním kole

Jízda na kole je jedním z nejoblíbenějších sportů. Jízda na cyklotrenažéru je pak jednou z nejvytíženějších aktivit ve fitness centrech. Důvodů to má mnoho.

Jízdou na kole trénujete svou vytrvalost, rychlost, posilujete kardiovaskulární systém a zlepšujete VO2 max. Jízda na stacionárním kole je levná, pohodlná, časově nenáročná a po jízdě se nebudete muset popasovat se špinavým kolem. Navíc můžete jezdit naprosto kdykoliv, bez ohledu na to, jaké počasí nebo roční období venku právě je. Jízda na kole je pak doporučována i lidem, kteří ze zdravotních důvodů nemohou provozovat jiné sporty. Jízdou na kole totiž nezatěžujete klouby a šetříte je před případnými nárazy a dopady.

Co se pořizovacích nákladů týče, i ten nejlepší a nejkvalitnější cyklotrenažér vás vyjde levněji než opravdu dobré kolo. Jestli se tedy rozhodujete mezi nákupem klasického kola a cyklotrenažéru, výhodnější volba je jasná.

Cyklotrenažér versus rotoped

Jestliže začnete uvažovat o nákupu kola na indoor cycling domů, pak se před vámi otevře volba, zda koupit cyklotrenažér, nebo klasický rotoped. Oba fitness stroje patří do stejné kategorie vybavení a oba jsou skvělé pro zlepšování vytrvalosti, pro hubnutí i spalování tuků či pro posílení svalů. Je však mezi nimi mnoho rozdílů, které stojí za zmínku.

Předně tedy to, že rotoped je určen spíše pro kondiční cvičení, cyklotrenažér je uzpůsoben pro aktivnější sportovce. Největší rozdíl je patrný na první pohled. Na rotopedu sedíte celou dobu s rovnými zády, zatímco na cyklotrenažéru simulujete jízdu na kole, tedy jste v předklonu.

Díky tomu jste schopni dosáhnout i mnohem rychlejší jízdy. Současně si tím lépe procvičíte tělo, zlepšíte vytrvalost a můžete pálit i více tuků. Jízda na cyklotrenažéru bude sportovnější a akčnější. A budete-li chtít, můžete jet i ve stoje.

Cyklotrenažér pro pokročilé

Pokud bychom mohli oba fitness stroje s něčím srovnat, dalo by se říci, že rotoped je takovým obyčejným tlačítkovým telefonem, zatímco cyklotrenažér je chytrý telefon se spoustou zajímavých funkcí.

Rotoped je však vhodnější pro začátečníky, i z důvodu bezpečnosti. Pedály nejsou napevno připevněné k setrvačníku, a tak je jen na vás, kdy šlapat budete a kdy si dáte pauzu.

U sportovnějšího cyklotrenažéru jsou pedály připevněné napevno, tedy nemůžete jízdu jen tak ukončit. Leda byste zatáhli za brzdu. A v neposlední řadě, cyklotrenažér vypadá mnohem lépe než rotoped, tudíž vám domů krásně zapadne. Vybírat můžete z mnoha strojů s nejrůznějšími funkcemi například tady: https://hop-sport.cz/cyklotrenazery/.

Vhodný nejen pro sportovce

Ač by se mohlo zdát, že je cyklotrenažér určený výhradně pro sportovce, není tomu tak. Začít můžete pomalou jízdou s menší zátěží a postupně si můžete přidávat. Tedy nenásilně zvyšujete zatížení a pozvolna si tak zvyšujete svoji kondici. Na cyklotrenažéru se máte stále kam posouvat, pokud chcete. Hledáte-li však stroj, který bude co nejvěrněji kopírovat klasické kolo, pak je cyklotrenažér ideální volbou.


Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

Personalizované reklamní papírové tašky – proč jsou tak oblíbené?

Další článek

Jak zlepšit svou paměť? Musíte ji namáhat a žít zdravě

Další čtení