Chystáte se nastoupit do autoškoly, ale bojíte se, že ji nezvládnete? To je naprosto normální – nejspíš každý řidič si tímto strachem prošel. Když však víte, jak a na co se připravit, je autoškola vlastně velmi jednoduchá. Koneckonců kdyby šlo o raketovou vědu, tak řidičský průkaz nemá každý druhý Čech.
Nejdůležitější je zachovat chladnou hlavu
Tuhle větu vám řekne většina řidičů a pravděpodobně ji nejednou uslyšíte i od svého instruktora v autoškole. Nejhorší řidič je totiž ten, který za volantem zmatkuje se a nedokáže ovládat své emoce. Důležité proto je zachovat za všech okolností klid, zbytečně se nenervovat a snažit se přijít na nejlepší řešení dané situace.
Tento bod může znamenat největší problém pro choleriky a stresaře, nicméně vše se dá zvládnout. Čím více jízd budete mít za sebou, tím jistěji se budete za volantem cítit a tím snadnější to bude. Přesto se snažte již od první jízdy zachovat chladnou hlavu a zbytečně se nenechat rozhodit. I když to může být zpočátku těžké.
Teorii se musíte jednoduše nadrtit z testů
Takovou ideální představou, jak se naučit veškerou teorii, je, že se vše naučíte z povinných přednášek a případně z nějaké učebnice autoškoly. Realita je však taková, že jak přednášky, tak i učebnice jsou často zdlouhavé, nudné a během chvíle se na ně přestanete soustředit. Nejefektivnějším způsobem, jak se naučit teorii, je proto zkrátka dělat testy tak dlouho, dokud nebudete vše umět.
Testy najdete volně na internetu, případně si je můžete stáhnout i jako aplikaci do mobilu. Abyste se vše naučili, měli byste si každý den udělat několik testů a opakovat to tak dlouho, dokud nezačnete všemi procházet. Kromě toho je dobré si alespoň jednou projít všechny otázky – do testu totiž dostanete vždy pouze 25 náhodných dotazů, takže čistě jen přes testy by se k vám nemusely úplně všechny otázky dostat.
Připravte se na zkoušku
Předchozí dva body jsou prakticky dvěma nejzákladnějšími pravidly, jak se připravit na jízdy i na teorii. Mějte však na paměti, že obě tyto věci spolu souvisí – když budete znát teorii, i jízdy vám půjdou mnohem lépe.
Tak jste tak nějak připraveni na jízdy i na teorii, ale co čekat od samotné zkoušky? Je naprosto normální, že z ní budete nervózní, ovšem pokud jste dobře připraveni, nemáte proč. Navíc u zkoušky platí dvojnásob, že chladná hlava je tím nejdůležitějším – jsou to totiž často právě nervy, kvůli kterým člověk naseká plno chyb a třeba pak kvůli tomu tu zkoušku neudělá.
Nezapomeňte si s sebou na zkoušku přinést vše potřebné – doklady, peníze a samozřejmě vhodné oblečení. Komisař určitě nebude mít radost, pokud budete řídit např. v podpatcích. Před závěrečnou jízdou si ještě zopakujte vše, o čem víte, že vám dělá problém. A také mějte na paměti, že pokud se vám zkouška napoprvé nepodaří, tak o nic nejde. Stále máte další dva pokusy. Nebyli byste první ani poslední, kdo by zkoušku opakoval. A pak už zkrátka jen dělejte to nejlepší, co můžete.