smutek
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Byla ještě dítě, když se stala dlužnicí. Exekucí se zbavila díky Milostivému létu

4 min čtení

Start do dospělosti se jí moc nepovedl a už v jednadvaceti letech už dlužila desítky tisíc korun. Stačilo devět nezaplacených pokut za jízdu na černo.

Za dluhy nemohla, přesto šly exekuce za ní

Kateřina žila po rozvodu rodičů se dvěma mladšími sestrami a matkou. Ta své dceři neplatila jízdné s tím, že ji revizor chytne málokrát a že se to nevyplatí. Neplatila ani pokuty, přestože dceru ujišťovala o opaku. Sama se zapletla do finančních podvodů a skončila ve vězení. Kateřina i se sestrami byla svěřena do péče prarodičů. O svých dluzích v té době neměla tušení.

„Trvalý pobyt jsem měla na úřadě a upomínky mi nechodily. Zjistila jsem to, až když mi bylo osmnáct a obstavili mi bankovní účet. To byl šok,“ vybavuje si Kateřina období, kdy navíc řešila, z čeho si bude dál platit školné na soukromém gymnáziu. „Máma tu nebyla, táta nám přispíval úplné minimum, tak jsem chodila po škole na brigády. Z nich jsem si platila školu a snažila se vypomáhat prarodičům, kteří z nízkých důchodů platili vše ostatní,“ vypráví. Z té doby je i pár dalších pokut od revizorů, na které si nevyšetřila peníze. A i když po maturitě začala hned víc pracovat, její situace se nelepšila.

Čtěte také:  Šmejdi útočí online na všech frontách. Buďte obezřetní

Kateřinu zachránilo Milostivé léto

Zoufalství ji přivedlo do Člověka v tísni. Společně s dluhovou poradkyní hledaly cestu, jak z dluhové pasti ven. „Mezitím jsem musela řešit velké existenční problémy, pracovala jsem načerno, aby mi z vydělaných peněz vůbec něco zbylo a mohla jsem dál přispívat prarodičům a sestrám. Na čas jsem snahu zbavit se svých dluhů i úplně vzdala. Pak jsem se ale dozvěděla o Milostivém létě a bylo mi jasné, že to je konečně moje šance.“

Jistiny převyšující 17 tisíc korun jí pomohly zaplatit dárci sbírky SOS Milostivé léto, odpuštěno jí tak bylo více než 60 tisícové příslušenství. Jeden z dluhů, který ještě nebyl v exekuci, si zaplatila Kateřina sama.

„A byla jsem volná! Těžko se ten pocit dá popsat, spadlo to ze mě,“ líčí Kateřina. Šla si do banky založit účet, mohla po třech letech znovu platit kartoua  nyní dokonce zvažuje, jaké je nejlepší spoření.

Dnes Kateřina, jejíž fotku z pochopitelných důvodů nezveřejňujeme, pracuje s dětmi v mateřské škole, bydlí se svým přítelem a je podle svých slov moc spokojená.


Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

Na plzeňské Fakultě aplikovaných věd vám nově poradí, jak úsporněji nakládat s energiemi

Další článek

Slevy na internetu letí. S akčními kupony můžete výrazně ušetřit

Další čtení