PC gamer
Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

Modifikační balíčky k počítačovým hrám mohou obsahovat škodlivý malware

4 min čtení

Mnoho počítačových her umožňuje hráčům upravit vzhled nebo chování hry pomocí takzvaných modů, což jsou balíčky modifikací. Ty mody mohou hráči sami vytvářet a sdílet mezi sebou. Tato možnost však otevírá dveře kyberútočníkům k šíření malwaru. Odborníci z FortiGuard Labs varují před malwarem zEus stealer, který se šíří prostřednictvím modifikačních balíčků k populární hře Minecraft.

Tento nebezpečný balíček modifikací se šíří prostřednictvím YouTube a obsahuje batch stealer, tedy malware, který má za cíl shromažďovat citlivá data z napadeného zařízení a předávat je dále.

Po spuštění zEus stealer malware nejprve zkontroluje, zda není analyzován, porovnáním názvu počítače a aktuálně běžících programů s blacklisty. Pokud zjistí, že není sledován, začne sbírat citlivé informace a vypouštět soubory skriptů, aby byl útok flexibilnější. Pro ukradená data a škodlivé skriptové soubory vytváří zEus stealer složky ve Windows v C:\ProgramData. Názvy složek odrážejí povahu shromažďovaných informací, jako například PCINFO, IPINFO, HARDWARE nebo BROWSERS.

Čtěte také:  Varujte babičky, poučte dědečky. Tyto šmejdské praktiky zkoušejí gangy na seniorech

„zEus stealer shromažďuje širokou škálu informací, od přihlašovacích údajů, cookies a historie prohlížečů, až po detaily týkající se IP adresy a samotného hardwaru počítače, jako je seznam programů, lokalita uživatele, typ připojení či heslo k wifi. Útočníci také sbírají informace o oběti, zejména její herní preference. Díky tomu získají potřebné informace pro další útok,“ vysvětluje průběh útoku Ondřej Šťáhlavský, regionální ředitel společnosti Fortinet pro střední a východní Evropu.

Výsledky útoku pak zEus odešle svému autorovi spolu s ukradenými daty. Zpráva pro útočníka obsahuje datum útoku, jméno uživatele, název počítače, procesor, antivirový software, obsah schránky, nainstalované hry na XBOX, kryptoměny a další citlivé soubory.

„Tento útok je poměrně jednoduchý, ale shromažďuje širokou škálu informací, které poskytují data pro další útoky a přispívají k sociálnímu inženýrství. Stahování a používání souborů z neznámého zdroje je vždy riskantní, proto je důležité používat soubory pouze z důvěryhodných zdrojů a číst recenze na daný soubor i jeho autora,“ dodává Ondřej Šťáhlavský, regionální ředitel společnosti Fortinet pro střední a východní Evropu.


V online světě je jako doma už od roku 2005. Rád píše o nových technologiích, dění kolem nich a také o hudbě. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

The Prodigy oslaví 20 let od vydání alba „Always Outnumbered, Never Outgunned“ vinylovou reedicí

Další článek

NEOM má být futuristickým městem plným technologií a zeleně

Další čtení