Kamarádky
Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

Vědci z Masarykovy univerzity zkoumali, jak vypadají setkání mladých lidí, kteří se poznali online

/
5 min čtení

Na internetu se lidé v současné době seznamují celkem běžně. Výzkumníci z týmu IRTIS z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity se zaměřili na to, jak vypadají osobní setkání mladých lidí, kteří se poznali online.

Výsledky studie ukazují, že podobná setkání jsou poměrně běžným jevem. Z 2 500 oslovených dospívajících ve věku 11–16 let jej zažilo 31,7 % respondentů.

„Aktivity mladých na internetu jsou často debatovaným tématem. I v mediálním prostoru se často objevují obavy, že se dospívající po seznámení v online prostoru setkají s „predátory“, tedy někým, kdo je chce zneužít nebo jim ublížit. Tato setkání však mohou být i přínosná, neboť lidé mohou tímto způsobem navázat nová přátelství. To může být obzvlášť důležité třeba pro lidi z minoritních skupin nebo pro ty, kterým v běžném životě blízké vztahy chybí,“ upozorňuje hlavní autor studie Vojtěch Mýlek, který se se svým týmem tímto fenoménem zabýval. „Naším cílem bylo poskytnout veřejným debatám empirický kontext a popsat, kteří dospívající se s lidmi z internetu setkávají, s kým se potkávají či jak setkání hodnotí.“

Výsledky studie ukazují, že na tato setkání chodí častěji starší dospívající. Zažila je téměř polovina 15–16letých, mezi 11–12letými to byla pětina. Respondenti uvádějí především přátelské motivy, přičemž vyhledávají přibližně stejně staré osoby. Setkání s dospělými lidmi nejsou obvyklá. Dívky i chlapci chodí na setkání stejně často, dívky se ale častěji setkávají se staršími lidmi.

Čtěte také:  Nelíbí se vám změna Twitteru v síť s názvem X? Zkuste Mastodon

Mladí lidé z těchto setkání mají často obavy, že na setkání dorazí někdo jiný, než koho čekají. To se však stává výjimečně. Pozitivním zjištěním je, že 68,9 % dospívajících, kteří takové setkání zažili, je hodnotilo jako příjemné, 23,1 % jako neutrální. Spíše nepříjemných setkání bylo 6,5 %, velmi nepříjemných 1,5 %.

„Je dobré si uvědomit, že nepříjemné setkání automaticky neznamená nebezpečné setkání. Z předchozího výzkumu víme, že kromě případů, kdy došlo k závažné újmě (například sexuální obtěžování či zneužití), dospívající hodnotí jako nepříjemná i setkání, která byla nudná nebo trapná,“ upozorňuje Lenka Dědková, jedna z autorek studie.

Důležitým bodem průzkumu je skutečnost, že čím déle dospívající komunikovali s druhým člověkem online, tím byla větší šance na příjemné setkání. Výzkumní tedy doporučují nespěchat a snažit se druhého nejprve lépe poznat online.

Z průzkumu plyne, že většina setkání mezi dospívajícími a lidmi z internetu je bezproblémová. Riziková setkání vzácná, bohužel se však dějí. Na místě je tedy vždy opatrnost.


Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

††† (Crosses) vydávají po devíti letech novou desku. Hostuje na ní Robert Smith z The Cure

Další článek

Kolik každoročně utratí Češi za Vánoce?

Další čtení