V americkém státě Alabama hrozí prodejcům kultivovaného masa (tzv. masa z laboratoře) pokuta 500 dolarů a tříměsíční vězení. Alabama je tak po Floridě druhým státem zakazujícím pěstování masa.
Maso z laboratoře vzniká pomocí kultivace živočišných buněk namísto porážky živých zvířat. V USA mají povolení pro jeho výrobu jen dvě firmy – Eat Just a Upside Foods. Do restaurací zatím své produkty neprodávají.
Na Floridě podepsal zákon zakazující prodej tohoto masa guvernér Ron DeSantis na začátku května, o několik dní později jej v Alabamě v podobném duchu následoval Kay Ivey. Výrobci uměle pěstovaného masa se proti zákazům ostře ohradili s tím, že by vlády států neměly rozhodovat o tom, co lidé mohou jíst, obzvláště v době tlaku na produkci alternativ k živočišné potravě.
Návrh nového zákona, který by měl platit od října, i přes výhrady producentů kultivovaného masa a ekologů hladce prošel sněmovnou v poměru 85 hlasů pro jeho přijetí a jen 14 proti. V Senátu se dočkal s 32 hlasy stoprocentní podpory. Cílem rozhodnutí je ochrana spotřebitelů.
Podle Seana Edgetta, právního zástupce společnosti Upside Foods, je krok obou států pomyslným zařazením zpátečky, která s ochranou spotřebitelů nemá nic společného, ale souvisí se zakořeněnými předsudky. „Legislativa, která zakazuje pěstované maso, neuváženě ignoruje odborníky a vědce, omezuje výběr spotřebitelů a brání inovacím.“ Edgett také upozorňuje, že bezpečnost kultivovaného masa je doložena Ministerstvem zemědělství i Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv.
Naopak se zákazem souhlasí skupina Freedom Health Alabama, která jej podpořila. V minulosti se tato organizace vyslovovala například proti očkování. Ředitelka skupiny Stephanie Durninová se o kultivovaném mase několikrát vyjádřila jako o produktu od Frankensteina, přičemž alabamští zástupci ironicky přikyvují: „Vezmete pár živočišných buněk, hodíte tam nějaké chemikálie a dostanete kuřecí stehno.“
Od podzimu tak bude Alabama vůbec prvním místem na světě, kde za prodej kultivovaného masa můžete skončit ve vězení. Počítá se až se čtvrtročním odnětím svobody.
Zdroje: wired.com, prnewswire.com