meta
Meta. Zdroj obrázku: Unsplash

Co znamená Meta a proč se tak Facebook přejmenoval

4 min čtení

Společnost Facebook se od konce října jmenuje Meta. Zuckerbergova firma tak sjednocuje své platformy pod název, který není identický se sociální sítí Facebook a zároveň nastiňuje budoucnost značky. O tom jsem již psali v tomto článku. Název Meta má odkazovat na metaverzum, což je podle vize značky zcela nové pojetí internetu jako takového. To ale řešit nebudeme. Nás zajímá význam samotného slova „meta“ a proč Facebook zvolil právě tento název.

Význam slova meta

Meta může mít dva významy. Podle jazykové internetové příručky Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR se může jednat o sportovní termín, který označuje určité místo, jehož je třeba dosáhnout. Druhý význam nás bude zajímat více, meta je totiž také „první část složených slov mající význam přes, za, po, s, mezi, vně, mimo“. Termín v tomto smyslu pochází z řečtiny a studenti filozofie si jistě vzpomenou na metafyziku, ajťáci třeba na metatagy.

Proč Meta?

Z výše uvedeného vyplývá, že se v případě společnosti Meta bude jednat o cosi, co přesahuje jednak sociální sítě, ale i naši dosavadní zkušenost s internetem. A tím se dostáváme ke zmíněnému metaversu, tedy k abstraktnímu prostoru, který je vně internetu.

Čtěte také:  Facebook Papers. Whistleblowerka odhaluje špinavé praktiky Zuckerbergova projektu

Co si pod tím představit? Na to by mohly odpovědět služby Horizon (virtuální realita) a Oculus (AR a VR příslušenství), které Meta vlastní. Zuckerberg se netají tím, že by chtěl v budoucnu proměnit internet k obrazu svému. Pokud se mu to povede, pro lidi už nebude internet jen čímsi za klávesnicí, monitorem nebo displejem, ale světem, do kterého budou moci pomocí aplikací a přístrojů vstoupit a virtuálně pít kávu s člověkem na druhém konci světa či se účastnit pohovoru. Ostatně internet už v současnosti není jen prostorem za monitorem. Stačí zmínit třeba chytrou domácnost. Nevstupujeme již teď pomalu ale jistě do metaversa?

Vystřízlivíme?

Zda společnost, tím myšleno lidé, bude takovou vizi budoucnosti akceptovat, je ale stále otevřenou otázkou. Ačkoliv jsme na internetu závislí, stále více lidí si uvědomuje, že sdílet na síti osobní data, fotky a další informace, nemusí být zrovna bezpečné. V metaversu bychom pak de facto sdíleli sami sebe se společností, která se od října 2021 jmenuje Meta.


Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

V souvislosti s nebezpečnou výzvou šířící se TikTokem zemřela desetiletá dívka

Další článek

Oculus se stala jednou z nejstahovanějších vánočních aplikací. V USA se dokonce dostala na první místo

Další čtení