Hra na oliheň. Korejský hit, který neukazuje vůbec nic nového

5 min čtení

Hra na oliheň (Squid Game) trhá na Netflixu rekord za rekordem. V souvislosti s jednoduchým tématem, které osciluje celou společností, by se dalo říci, že jde o skutečnou „dějovou bombu“. Námět však není žádnou horkou novinkou, ale v podstatě čerpá, ať již vědomě či nevědomě, zejména ze dvou dnes již klasických a neprávem trochu opomíjených antiutopických literárních děl, která na následujících řádcích připomeneme.

Richard Bachman – Běh o život

Jméno tohoto autora je známé spíše literárním nadšencům. Jenže Richard Bachman je pseudonymem Stephana Kinga, který se pod neznámé jméno ukryl jako autor nemilosrdného románu Běh o život z roku 1982. Skvělé dílo, které pulsuje zvraty od počátečního odstavce až do drsného závěru, je příběhem muže jménem Ben Richards, který se ve světě nedaleké budoucnosti stal lovnou zvěří. King v knize popisuje svět podobný totalitě, kde zábavu obstarává jediný televizní kanál VéVé. Program je naplněn drsnými soutěžemi, o nichž bychom dnes řekli, že jsou reality show.

Běh o život je vlajkovou lodí programu, pravidla hry jsou jednoduchá a krutá. Jeden vybraný člověk je vypuštěn do amerických ulic a jeho jediným úkolem je přežít. Jedním ze soutěžících, kteří se stávají lovnou zvěří, je i Richards, který se stane magnetem nejen pro profesionální lovce, ale i udavače. Hlavní hrdina se musí uchýlit k těm nejzvrácenějším prostředkům, aby své pronásledovatele setřásl. Jak to dopadne? Ještě šíleněji, něž si dovedete představit.

Čtěte také:  Víte, jaký má sledování hororů vliv na psychiku a mozkovou činnost?

Ray Bradbury – 451 stupňů Fahrenheita

Děj tohoto kultovního díla samozřejmě nelze srovnávat s olihní, nicméně několik paralel zde je. Hasič Montag žijící v chaotické budoucnosti, kde je každá kniha chápána jako zlo, jednoho dne procitne a začne zjišťovat, co v těch zpropadených výtiscích, které neustále pálí, píší. Tištěná slova jej natolik zaujmou, že nehodlá s čtením, které je zakázané, přestat. Lidé totiž podlehli svodům nenáročné zábavy, žijí jen z potěšení, často ale zvráceného.

A tak se Montag jednoho dne stane štvancem. Policie jej pronásleduje a vše je přenášeno v přímém přenosu v televizi. Pro zábavu diváků tak během honičky umírají i nevinní lidé, jen aby byla zachována sledovanost. Bradbury svým dílem předstihl dobu. Kniha z roku 1953 představuje nadčasovou vizi, jejíž střípky dnes můžeme sledovat v upadajícím televizním vysílání, ale i ve zcela bezvýznamném YouTube balastu.

Filmová kultura

Samozřejmě obdobně lze hovořit o filmové scéně, a tak je na místě připomenout snímky 9 hráčů se smrtí, Saw, Kostka nebo Hunger Games, které tak trochu rozšiřují zmíněná literární díla a zároveň připravují půdu pro Hru na oliheň.



Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

Facebook Papers. Whistleblowerka odhaluje špinavé praktiky Zuckerbergova projektu

Další článek

Nebezpečí pro mladé dívky na Instagramu? Co odhalují Facebook Papers

Další čtení