Twitter býval celkem seriózní sítí, kterou si oblíbili novináři a vědci jako zdroj věrohodných informací. Od té doby, kdy ji koupil miliardář Elon Musk, se mnohé změnilo. A proto někteří odcházejí.
Twitter sice lze stále nalézt na adrese twitter.com, nicméně už změnil jméno na X, o čemž svědčí hlavně nové černé logo ve tvaru tohoto písmene. Důležitý je však obsah, a tomu uživatelé nepodléhající dezinformacím přestávají věřit a mnoho z nich tvrdí, že Muskova síť upřednostňuje snadněji konzumovatelný obsah či placený obsah před důvěryhodnými příspěvky. Proto se mnoho z nich od sítě X odvrací a hledá alternativu. Jako příznivé východisko se jeví síť Mastodon.
Síť, kterou tvoří uživatelé a ne nadnárodní korporace
Mastodon sice není sociální síť jako taková, ale spíše decentralizovaná platforma s otevřeným zdrojovým kódem, která uživatelům umožňuje provozovat obdobu vlastních webových stránek, na Mastodonu zvaných jako instance.
Samotné motto sítě zní takto: „Váš vlastní kanál by měl obsahovat jen to, co je pro vás důležité a ne to, co si korporace myslí, že byste měli vidět.“ Mastodon se tak prezentuje jako radikálně jiné sociální médium, které je v rukou uživatelů a ne byznysu.
Síť se sice může na první pohled zdát složitější, ale ve skutečnosti je v mnoha ohledech podobná starému Twitteru. Obdodou tweetů jsou zde toots, na které lze reagovat, komentovat je a sdílet. Samozřejmostí jsou hashtagy.
Mastodon má aktuálně 1,5 milonu aktivních uživatelů a jejich okruh se stále zvětšuje. Aplikace je samozřejmě volně dostupná pro mobilní zařízení s Androidem a iOS, tak možná není, na co čekat. Dokonce i početná vědecká komunita doporučuje přechod z X (dříve Twitter) právě na Mastodon.