NEOM má být futuristickým městem plným technologií a zeleně

5 min čtení

V Saúdské Arábii probíhá projekt NEOM, který patří bezpochyby k jedné z nejpozoruhodnějších událostí současnosti. Jeho cílem je vybudování prvního chytrého města na světě, které bude využívat technologie ke zlepšení životního prostředí. Ve městě má být robotika a umělá inteligence součástí každého aspektu života.

Město plné technologií a zeleně, ale zcela bez aut

Cílem NEOMu je přijmout veškeré možné technologie ke zvýšení bezpečnosti, zlepšení efektivity služeb a zkvalitnění života obyvatel. Aby projekt tohoto cíle dosáhl, bude využívat technologie ve všech oblastech života včetně vládních či právních postupů, investičních služeb, dopravy či využití energií.

Kromě technologií bude ve městě také spousta zeleně, co v něm však bude zcela chybět, budou auta. Aby se snížila nadměrná závislost na ropných zdrojích, bude město navrženo s ekologickými a praktickými pěšími zónami. Všechny obchody, zdravotnická zařízení, centra volného času a další důležitá místa budou od obyvatel v docházkové vzdálenosti. Tento krok výrazně přispěje ke snížení emisí skleníkových plynů.

Čtěte také:  Norský projekt 1X ukazuje, jak humanoidní roboti nahradí lidskou práci

Ideální futuristické město

NEOM má být plně poháněn obnovitelnými zdroji energie. Obyvatelé budou dokonce moci vracet přebytečnou energii do sítě, čímž zajistí udržitelný cyklus využívání zdrojů. Město navíc zachová 95 % přírodního prostředí a zvýší biologickou rozmanitost oblasti. Díky technologiím zde bude také monitorována kvalita ovzduší a voda bude produkována a skladována nanejvýš ekologicky a efektivně.

Jedná se zkrátka o ideální představu futuristického města s důrazem na ekologii a přírodu, současně však na technologie a obyvatele. Jeho rozloha se plánuje na zhruba 2630 km², avšak ne celá plocha bude obyvatelná, protože velká část bude vyhrazena přírodě. Pro zhruba milion obyvatel je v plánu zachování 170 kilometrů dlouhého pruhu.

NEOM se má nacházet na severozápadě Saúdské Arábie, blízko Suezského průplavu, kde z něj jeho pobřežní přístup učiní obchodní přístav. Předpokládá se také, že město bude velkým lákadlem pro průmysl a obchod.

Pokrok si žádá oběti

Pokrok se však neobejde bez obětí a podle plukovníka Rabiha Aleneziho to platí i v tomto případě. Říká totiž, že v dubnu roku 2020 dostal příkaz vystěhovat vesničany z kmene Huwaitat, kteří obývali oblast pro plánované futuristické město. Pokud odmítnou vystěhování, má být použita smrtící síla. Krátce na to byl jeden z místních domorodců zastřelen poté, co neuposlechl komisi pro oceňování majetku.

Místo, o kterém píšeme:

Zdroje: careers.atkinsrealis.com


Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Ráda se zamýšlí nad budoucností lidstva a fascinují ji některé ze zajímavých teorií z fyziky, astrofyziky a podobných oborů. Poznatky, které při svém bádání po těchto fascinujících teoriích získá, pak ráda čtivou formou předává čtenářům dál.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

Modifikační balíčky k počítačovým hrám mohou obsahovat škodlivý malware

Další článek

Pouhých 8 minut na TikToku může mít negativní důsledky, upozorňují australští vědci

Další čtení