Koncert
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Série článků z roku 1924 předpovídá svět za sto let. Některé vize jsou obrazem současnosti

4 min čtení

Kanadský vědec Paul Faire zveřejnil na síti X sérii novinových článků z roku 1924, ve kterých si redaktoři představovali svět za 100 let. A světe div se, některé predikce téměř dokonale popisují dnešní realitu. Jiné jsou naopak zcela mimo mísu.

Jeden z autorů byl zřejmě v roce 1924 nespokojen s morálkou mládeže, a tak viděl budoucnost v postelích, které děti ráno automaticky vyhodí tak, aby stihly snídani i školní autobus. Zkrátka vylepšený budíček. Takový nápad by dnes jistě neprošel, ale před sto lety by daný vynález možná pomohl řadě nedochvilných školáků.

Další z vizí, která se nenaplnila, viděla svět bez koní. Prostě a jednoduše měla tato zvířata vyhynout díky nastupující éře automobilismu. Kdo by také chtěl jezdit na koni, když může osedlat parádní fordku, že?

To další z vědců už byl přesnější. Jistý švédský vizionář tvrdil, že automobily budou jezdit po rychlostních komunikacích skrze centra měst. Také byl toho názoru, že počet vozů bude exponenciálně přibývat.

Stejně tak se vydařila i vize neznámého autora, který věřil, že koncerty budou přenášeny vzdáleně tak, že umělci ani publikum nebudou muset opouštět své domovy. Způsob takového přenosu autor neupřesnil, ale my v této predikci můžeme zcela jasně vidět třeba YouTube nebo jinou podobnou platformu. Podobně se naplňuje i jiná předpověď o rodinných albech, která nahradí videa.

 

Jistý ruský violoncellista zase tušil, že jazz bude chápán podobně jako klasická hudba. Další předpověď hovoří o filmech, ty prý budou v roce 2024 zcela realistické a k nerozeznání od skutečnosti.

Předpověď hovořící o budovách o sto patrech také vyšla. Aktuálně nejvyšší budovat světa Burdž Chalífa jich má dokonce 189.

I další článek se jistým způsobem dobře odráží v současnosti. O vizi se opět postaral architekt, který předpokládal, že o sto let později začnou lidem zakrňovat nohy v důsledku jejich nepoužívání. Je fakt, že chodíme méně, ale snad ještě nezakrňujeme.

Co ale vůbec nevyšlo? Třeba odhad, že Kanada bude mít 100 miliónů obyvatel nebo že meziplanetární cestování bude stejně snadné jako transatlantické. Ani víra ve skutečnost, že filmy přinesou světový mír a člověk bude ještě v 75 letech mladý. Nevyšly ani další bizarnosti hovořící o létajícím oblečení pro všechny či zásnubních prstenech z cukrovinek.


V online světě je jako doma už od roku 2005. Rád píše o nových technologiích, dění kolem nich a také o hudbě. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

Většina spotřebitelů upřednostňuje jedno rozhraní pro propojená zařízení

Další článek

EIT InnoEnergy posiluje svou investicí do společnosti Nesetten potenciál odvětví LNG

Další čtení