efekt motýlích křídel
Ilustrační obrázek. Zdroj: Pixabay

Efekt motýlích křídel tvrdí, že i sebemenší věci mohou změnit svět. V jakých hrách si ho můžete vyzkoušet?

/
7 min čtení

Efekt motýlích křídel vyjadřuje teorii, podle které i sebemenší rozhodnutí může ovlivnit celou naši budoucnost. Lze si to představit tak, že když motýl na jedné straně planety mávne křídly, na druhé straně to způsobí tajfun. Samotné mávnutí tajfun samozřejmě nezpůsobí – může však vyvolat jistou řetězovou reakci, ovlivnit celý složitý systém událostí a nakonec skutečně vznik tajfunu zapříčinit. Jedná se o zajímavou myšlenku, která souvisí s fyzikální teorií chaosu.

Jak to funguje?

Teorie chaosu i efekt motýlích křídel vychází z toho, že některé systémy jsou velmi citlivé na své výchozí podmínky. I sebemenší změna v těchto podmínkách by proto mohla celý systém definitivně proměnit.

Že to zní složitě? Zkusme si to ukázat na jednoduchém příkladu. Představte si, že se chystáte na rande. Není vám úplně dobře, takže zvažujete, jestli ho raději nezrušit. Nakonec se však rozhodnete, že půjdete. Jako naschvál vám nechce nastartovat auto, takže si vezmete taxík. Taxikář se vydá delší cestou, protože na té kratší je bouračka. Dorazíte na místo a užijete si skvělé rande. Brzy se z jednoho rande stane vážný vztah a časem se vezmete a založíte rodinu.

Čtěte také:  Sociální sítě vytvářejí takzvané komnaty ozvěn. Uživatelé tak mohou ztrácet kritické myšlení

Vaše dítě vyroste a stane se prezidentem. Svět zachvátí příšerná válka, která by mohla skončit i vyhubením lidstva. Vašemu dítěti jakožto prezidentovi se však podaří sjednat mír a válku zastavit.

A teď si představte, že se cokoliv z toho změnilo – zrušili jste rande, protože vám nebylo dobře, nebo protože vám nestartovalo auto. Taxikář jel kratší trasou, kde byla bouračka a vy byste tak rande nestihli. Nebo by se schůzka zkrátka nevydařila, protože se vám udělalo špatně. Vedlo by to k tomu, že nikdy nebudete mít dítě, které se mohlo stát prezidentem a zachránit svět. I takové rozhodnutí, zda půjdete nebo nepůjdete na rande, by mohlo změnit osud celého světa.

Malá rozhodnutí s velkým dopadem

Popsaný příklad je možná trochu přehnaný, nicméně přesně takhle efekt motýlích křídel funguje. I malé a zdánlivě nedůležité věci mohou všechno změnit. Někteří lidé se snažili této teorie využít ve svůj prospěch – místo vytrvalé a náročné snahy o dosažení svého cíle zkoušeli měnit jen malé věci v naději, že je to nějakým způsobem k onomu cíli jednoduchou cestou dovede.

Čtěte také:  Neurolingvistické programování je metoda, která si hraje na vědu. Můžeme jí důvěřovat?

Teoreticky by to tak samozřejmě mohlo fungovat. Problém je však v tom, že ty malé věci, které mohou všechno změnit, nikdy nepoznáte. Nemůžete je začít úmyslně měnit s cílem dosáhnout určitého výsledku. Celá teorie spočívá právě v tom, že všechno je – přinejmenším zdánlivě – nahodilé.

Efekt motýlích křídel ve videohrách a kinematografii

Koncept motýlího efektu je velmi zajímavý a není proto divu, že inspiroval i některé tvůrce filmů a videoher. Hezky zpracovaný a dobře pochopitelný je například ve filmu Osudový dotek, kde se hlavní hrdina snaží v minulosti napravit své chyby. To však vede vždy k nějakým dalším neočekávaným změnám.

Co se videoher týče, efekt motýlích křídel inspiroval také tvůrce již starší hry Until Dawn. V té veškerá vaše rozhodnutí ovlivní to, zda 8 teenagerů přežije hrůzostrašnou noc na chatě, nebo ne. Videoher, ve kterých vaše rozhodnutí ovlivňují konec, je však již celá řada, například Detroit: Become Human, kde se ocitnete v budoucnosti plné androidů, kteří začnou nabývat vlastního vědomí a lidskosti. Na vašich rozhodnutích pak závisí to, zda jim lidé uznají lidská práva, či nikoliv.


Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Ráda se zamýšlí nad budoucností lidstva a fascinují ji některé ze zajímavých teorií z fyziky, astrofyziky a podobných oborů. Poznatky, které při svém bádání po těchto fascinujících teoriích získá, pak ráda čtivou formou předává čtenářům dál.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

Apple odebral největší ruskou sociální síť z App Store

Další článek

Facebook varuje uživatele před podvodnými aplikacemi

Další čtení