Ve světle následujících mírně znepokojivých informací by bylo dobré zvážit, jestli si opravdu chcete v práci uvařit další kávu nebo čaj. Bývá totiž docela dobrým zvykem šetřit se vším, tedy čistícím prostředkem, ale také houbičkami. Právě kvůli přesluhujícím houbičkám se v hrnečcích může objevit něco, co by čekal málokdo. Nezvaný host se jmenuje E. Coli.
Nádobí plné bakterií
Přestože ve firmách probíhá pravidelný úklid kanceláří, o nádobí v kuchyňkách se většinou starají zaměstnanci. A právě více než 90% hrnků v těchto kuchyňkách je pokryto bakteriemi. Jak ukázal bližší výzkum, až 20% z nich mohou tvořit fekální bakterie. Podle profesora environmentální mikrobiologie, Dr. Charlese Gerbyho, zřídkakdy vyměněné houbičky na nádobí poskytují zázemí nespočtu bakterií a samozřejmě usnadňují jejich šíření. Koliformní bakterie osidlují střevní trakt teplokrevných živočichů, včetně člověka. Jsou většinou neškodné, ale mohou se mezi nimi vyskytnout patogenní kmeny, jež tvoří toxiny nebo je doprovázejí jiné škodliviny. Tyto bakterie byly přítomny na 20 % šálků před a ve 100 % případů po utření kuchyňskou utěrkou nebo umytí houbičkou. Naproti tomu žádná E. Coli na nich nebyla nalezena před jejich mytím a utřením.
Ještě špinavější nádobí u mužských kolektivů
Také se ukázalo, že kolektivy, kde převažují muži, mají ještě větší potíž s bakteriemi, než ty převážně ženské. Na tuto skutečnost již v roce 2012 upozornil ve studii Dr. Scott Kelley z Kalifornské univerzity. Tým vědců tehdy identifikoval více než 500 kmenů bakterií, nejčastější z nich pocházely z lidské kůže, nosu, úst či střev. Studie dále ukázala, že nejznečištěnější předměty v kancelářích jsou například židle, telefony, notebooky, klávesnice či myši.
Tyto poznatky prokazují, že si lidé příliš nelámou hlavu s mytím rukou po použití toalety. Jen na mobilech se podle studie z roku 2011, provedené Londýnskou školou hygieny a tropické medicíny, drží neskutečné množství bakterií. Například jeden ze šesti mobilů v Anglii je kontaminován právě fekálními bakteriemi.
Přestože jde o starší studie, je téměř jisté, že se jedná o neměnný trend.
Naše společnost se přímo čvachtá ve fekálních bakteriích
Nejde přitom jen o kanceláře. Od řetězců s rychlým občerstvením, veřejných bazénů až po posilovny a bankovky, všude můžeme nalézt tyto nezvané hosty. Cokoliv je přítomno na lidských rukách se velmi snadno přenáší dál. Přitom E. Coli mohou na různém povrchu přežít dny či týdny. Ve světle těchto faktů se jeví jako velmi dobrý nápad obětovat chvilku na umytí rukou, než si zadělat (nebo některému z kolegů) na žaludeční či střevní potíže roznášením těchto mikroskopických potenciálních záškodníků.