Instagram
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Instagram v Rusku skončil

/
4 min čtení

Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor zablokoval další sociální síť. Tentokrát přišel na řadu Instagram. Po Facebooku či YouTube tak jde o další výrazný krok v omezení digitální svobody Rusů. Avizované odstřihnutí celého Ruska od světové sítě se ale zatím nekonalo.

Instagram v Rusku používá zhruba 80 miliónů lidí, z nichž je asi jeden milion na platformě finančně závislých a mnoho firem jej používá k propagaci svých výrobků či služeb. Od pondělí 14. března je však platforma v Rusku nedostupná.

Instagram je podle ruské cenzury nebezpečný

Podle cenzorů se na Instagramu šíří nenávistné příspěvky proti ruským občanům, proto je třeba síť omezit. Současně označují společnost Meta za extrémistickou organizaci, která přímo podporuje nenávist vůči Rusku. Krok je zřejmě reakcí na skutečnost, že sociální sítě této společnosti nijak neomezují příspěvky, které vyzývají k odstranění Putina a jeho režimu.

Instagram je v Rusku velmi populární a v posledních dnech se pod příspěvky ruských uživatelů začaly v diskuzích objevovat informace o skutečném dění na Ukrajině. Takové zprávy vládou ovládaná média neukazují a invazi na Ukrajině popisují jako „mírovou misi“, která je nezbytná pro budoucnost ruského národa. Novináři v největší zemi světa nesmějí o dění na Ukrajině informovat jako o válce nebo invazi, jinak jim hrozí až 15 let vězení. Stejné postihy hrozí i běžným občanům.

Pohled z druhé strany

Najdou se ale i tací, které dění na Ukrajině vůbec nezajímá a konec Instagramu v Rusku oplakávají ze zcela jiného důvodu. Agentura Nexta sdílela video ruské influencerky, která pláče, že jí za dva dny přestane platforma fungovat. O tisíce mrtvých, včetně jejích krajanů, se vůbec nezajímá a jejím největším problémem je, že nebude moci zveřejňovat obrázky jídel z restaurací.

Instagram založili v roce 201o Kevin Systrom a Mike Krieger jako platformu pro sdílení mobilních snímků. Později se přidalo několik dalších funkcí jako například Instagram Direct, Stories či možnost živého vysílání. Dnes je vlastníkem platformy společnost Meta (dříve Facebook).

V online světě je jako doma už od roku 2005. Rád píše o nových technologiích, dění kolem nich a také o hudbě. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

Google bude uživatelům s Androidem posílat oznámení o hrozících náletech

Další článek

Rusko chystá klon zakázaného Instagramu s názvem Rossgram

Další čtení

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru