žena při učení
Ilustrační foto. Zdroj: Pexels

Jak zlepšit svou paměť? Musíte ji namáhat a žít zdravě

7 min čtení

Všichni občas na něco zapomínáme. Někdy jsou to maličkosti – třeba když zapomeneme, kde máme klíče, mobil, nebo že jsme někde měli být. Jindy ale vypustíme i důležité věci, kterých potom litujeme. Ať už jde o drobnosti, nebo něco vážnějšího, zapomínání je vždy otravná a nepříjemná záležitost. Paměť je ale naštěstí věc, kterou lze tréninkem zlepšovat. Pojďme se podívat jak.

Dostatek spánku je základ

Spánek má vliv na celý náš organismus a při jeho nedostatku zkrátka nemůžeme plně fungovat. Nekvalitní spánek často stojí kromě jiného právě i za poruchami paměti. Nemusíte ale hned trpět nějakou poruchou. Stačí se jen jednou špatně vyspat a následkem únavy budou veškeré psychické procesy, včetně paměti, zpomaleny. Určitě to znáte sami – když je člověk unavený, prostě mu to nemyslí. Pokud tedy chcete mít plně funkční paměť, nezapomeňte dodržovat řádný spánkový režim.

Totéž platí i o zbytku vaší životosprávy. Vyvážená a pestrá strava, dostatek tekutin, odpočinku a tak dále. Bez toho všeho nemusí váš organismus a tím pádem ani vaše paměť fungovat zcela správně.

Čtěte také:  Nespokojenost, jejíž jsme autory aneb Proč se tolik bojíme změn

Bez namáhání paměť zakrní

Lidská mysl funguje podobně jako sval. Když ji budete trénovat, tím lepší kondici bude mít. Naopak když ji nebudete vůbec namáhat, zakrní a bude sloužit hůř. Pokud nechcete, aby se vaše paměť zhoršovala, musíte jí zkrátka dát občas trochu zabrat. Řešte nějaké složitější úkoly a učte se nové věci. Posílíte tím nejen paměť, ale i mysl celkově.

Využívejte schopnosti asociace

Snažte se jakékoliv nové informace propojit s něčím, co už znáte. Hledejte souvislosti a spojitosti mezi jednotlivými věcmi, které spolu vlastně ani nemusí vždy nutně souviset. Alespoň ne na první pohled. Díky tomu si danou informaci zapamatujete mnohem lépe, a i když ji zapomenete, poznáte, že ve vzorci toho, co jste věděli, něco chybí, a spíš si to ještě zavčasu doplníte. Hledání souvislostí je navíc už samo o sobě poměrně dost mysl zatěžující činnost, takže už jen tím svou paměť trochu potrénujete.

Čtěte také:  Hosté již neexistují? Host a hostka balancují na hranicích možností jazyka aneb Proč je někdy méně více

Soustřeďte se

Paměť vám bude těžko sloužit, když si není co pamatovat. Když se věnujete něčemu, co si potřebujete zapamatovat, tak musíte prostě dávat pozor. Neodbíhejte v myšlenkách pryč a nepřemýšlejte nad hloupostmi. Zkrátka vnímejte a soustřeďte se jen a pouze na tu jednu danou věc, kterou si chcete uchovat v paměti. Lidské soustředění je sice do značné míry omezené – člověk se vydrží soustředit jen cca 20 minut v kuse. Snažte se ale soustředit alespoň po tuto krátkou dobu. Po jejím uplynutí si ideálně dejte krátkou přestávku a poté pokračujte v úkolu.

V krajním případě přichází na řadu lékař

Pokud máte pocit, že ať děláte cokoliv, tak vám paměť zkrátka neslouží tak, jak by měla, možná byste měli navštívit lékaře. Poraďte se s ním, jaká by mohla být příčina vaší poruchy paměti, a třeba vám doporučí nějaký doplněk stravy, který vaši paměť podpoří. Přírodní doplňky na podporu paměti sice seženete i volně v lékárně či na internetu, ale pokud vám přijde, že je s vaší pamětí opravdu něco v nepořádku, tak raději doporučujeme konzultaci s lékařem.


Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Ráda se zamýšlí nad budoucností lidstva a fascinují ji některé ze zajímavých teorií z fyziky, astrofyziky a podobných oborů. Poznatky, které při svém bádání po těchto fascinujících teoriích získá, pak ráda čtivou formou předává čtenářům dál.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

Indoor cycling: Kolo, které nikam neujede. Jízda na něm má však stejné benefity jako klasická cyklistika

Další článek

Společnost EIT InnoEnergy získala více než 140 milionů eur ze soukromých zdrojů

Další čtení