Neviditelnost už není jen sci-fi

7 min čtení

Většinu z nás nejspíš někdy napadla otázka, jaké by to bylo, kdybychom mohli být neviditelní. Odpovědi na ní se však přirozeně držely pouze v mezích představivosti, protože ve skutečnosti neviditelnost zkrátka nebyla možná. Avšak dnes už tomu tak být nemusí. Neviditelnost již nejen, že není nemožná, ale dokonce se ji podařilo pomocí speciálních plátů „vytvořit“.

K neviditelnosti je třeba změnit trajektorii světla

Všichni víme, že fyzikálně barvy – a tedy vše, co vidíme – vznikají díky odrážení světla. Jakou barvu má světlo, které objekt odráží, takovou barvu má i daný objekt – například rostlinu vidíme zeleně proto, že odráží zelené světlo. Bílá barva vzniká v případě, že dochází k odrážení všech barev světla. A černou naopak vidíme tehdy, když je veškeré světlo pohlceno a žádné se tudíž neodráží.

Jediným způsobem, jak by tedy  šlo dosáhnout dokonalé neviditelnosti, by bylo nějakým způsobem změnit trajektorii světla. A právě s tím technologie neviditelnosti Quantum Stealth od kanadské maskovací společnosti Hyperstealth Biotechnology pracuje.

Neviditelnost pracuje s optickými čočkami

Celá technologie funguje na principu optické čočky. V podstatě jde o jakési pláty tvořené vypouklými čočkami. Když se správným způsobem navrství více těchto plátů na sebe, získají schopnost lámat světlo pod nesčetně různými úhly a vytvářet tak „mrtvá místa“. Světlo pak nedokáže těmito body projít a objekt těsně za pláty se tak stane skrytým, zatímco pozadí zůstane beze změny.

S touto technologií už jste se mohli sami setkat na všelijakých 3D obrázcích, sběratelských kartičkách apod. U těch můžete vidět různé věci v závislosti na to, z jakého úhlu se na obrázky díváte. Neviditelná technologie funguje stejně, jen s tím rozdílem, že 3D obrázky jsou vytištěné, zatímco v případě Quantum Stealth se ponechávají jen čisté čočkové pláty.

Jde o efektivní technologii, která je ale stále ve vývoji

Technologie neviditelnosti je ještě ve fázi prototypu a stále se vyvíjí. Přesto je už dnes funkční, a i když má ještě nějaké mouchy, skutečně dokáže učinit věci nebo lidi neviditelnými. A to nejen před pouhým okem, ale také před infračervenými a ultrafialovými snímky. Funguje v jakémkoliv prostředí, v kteroukoliv denní dobu a dokáže skrýt objekty jakékoliv barvy i velikosti. Neruší ji ani pohyb objektu. Velkou výhodou je také to, že neviditelné pláty jsou tenké a lehké jako papír a ani jejich výroba není drahá.

Přesto však není ještě úplně dokonalá. Pro použití plátů totiž platí určitá omezení. Abyste zůstali skrytí, musíte se od nich držet jen v určité vzdálenosti. Z různých úhlů navíc může její efekt působit různě přesvědčivě. Docela klidně se může stát, že půjde i rozpoznat, že se v oblasti za pláty něco nachází, jen nebude úplně možné určit, o co se přesně jedná.

Nicméně vývoj technologie neviditelnosti jde rychle kupředu a zřejmě bude brzy použitelná v praxi bez větších nedostatků. Vyvíjí se především pro vojenské účely, aby bylo v terénu možné skrýt vojáky i vybavení jako jsou padáky, stany, ale také tanky nebo stíhačky. Mimo vojenské využití by však šlo tuto technologii použít také třeba ke znásobení efektivity solárních panelů.


Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Ráda se zamýšlí nad budoucností lidstva a fascinují ji některé ze zajímavých teorií z fyziky, astrofyziky a podobných oborů. Poznatky, které při svém bádání po těchto fascinujících teoriích získá, pak ráda čtivou formou předává čtenářům dál.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

Hledají se dobrovolníci pro výzkum přínosů hraní online her

Další článek

Programování se stává přístupnějším a rychlejším. Už jste slyšeli o ChatGPT a Codexu?

Další čtení