Nobelova cena
Ilustrační foto. Zdroj: Adam Baker, CC BY 2.0, Wikimedia

Nobelova cena 2021 – přehled laureátů

4 min čtení

Rok co rok je v říjnu udělována prestižní Nobelova cena pro šest jednotlivců, organizací nebo týmů za převratný přínos společnosti v jedné konkrétní oblasti. Ceny se udělují za lékařství nebo fyziologii, fyziku, chemii, ekonomii, literaturu a za mír, přičemž vítěz obdrží zhruba jeden milion dolarů. Přinášíme vám přehled laureátů za rok 2021.

Lékařství nebo fyziologie

Nobelovu cenu za lékařství nebo fyziologii získala dvojice amerických vědců za objev receptorů teploty a dotyku. David Julius z Kalifornské univerzity v San Franciscu a Ardem Patapoutian z organizace Scripps Research se významně přičinili k pochopení skutečnosti, jak lidský nervový systém vnímá teplo, chlad a mechanické podněty.


Fyzika

Hned tři badatelé byli oceněni za fyziku. Syukuro Manabe z Princetonské univerzity, Klaus Hasselmann z Institutu Maxe Plancka v německém Hamburku a Giorgio Parisi ze Sapienza University of Rome položili podle hodnotícího výboru základy našich znalostí o klimatu Země a o tom, jak jej lidstvo ovlivňuje.


Chemie

Za vývoj nového nástroje pro stavbu molekul, který v budoucnu pomůže ve farmaceutickém průmyslu, získali letošní Nobelovu cenu Benjamin ListDavid W.C. MacMillan. List je německý chemik působící na německém Institutu Maxe Plancka, MacMillan je profesorem na Princetonské univerzitě.


Ekonomie

Američtí ekonomové David Card, Joshua D. Angrist a Guido W. Imbens obdrželi Nobelovu cenu za přínos v teoretických oblastech ekonomie, jako je navyšování minimální mzdy a její vliv na zaměstnanost či vztah vzdělání a výdělků.


Literatura

Tanzanský spisovatel Abdulrazak Gurnah dostal ocenění za celoživotní dílo věnující se nekompromisnímu pronikání kolonialismu do Afriky. Jeho nejznámější román Ráj vyšel v roce 1994 a popisuje osudy chlapce, který se narodil v Tanzánii na přelomu 19. a 20. století. Žádná z jeho knih nebyla dosud přeložena do češtiny.


Mír

Cenu za mír obdrželi novináři Maria RessaDmitri A. Muratov , kteří se významnou měrou zasazují za boj o svobodu slova na Filipínách a v Rusku, což je podle hodnotícího výboru jeden z předpokladů demokracie a trvalého míru. Ressa byla již v roce 2018 označena časopisem Time osobností roku za svoje kritické publikace proti dezinformační kampani na Filipínách. Muratov dlouhá desetiletí hájí svobodu slova v největší zemi světa.


V online světě je jako doma už od roku 2005. Rád píše o nových technologiích, dění kolem nich a také o hudbě. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

Eric Harris a Dylan Klebold. Příběh dvou vyšinutých teenagerů a jednoho ne zcela povedeného masakru

Další článek

Facebook se podle médií chystá přejmenovat

Další čtení