Žena kouká do krajiny
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

ASMR je zkratka pro pocit, který dokážou cítit jen někteří lidé. Existují videa k jeho navození

10 min čtení

Miliony lidí na internetu s oblibou sledují různá ASMR videa. Další miliony lidí naopak vůbec nevidí ve sledování takových videí smysl. Proč tomu tak je? Co je vlastně ASMR zač a proč ho tolik lidí zbožňuje, zatímco další ho nedokážou pochopit?

ASMR je označení zvláštního pocitu

ASMR vlastně není pojmenováním typu videí, jak se mnoho lidí domnívá, nýbrž pocitu. Pocitu zvláštního mravenčení, uvolnění a klidu, který někteří lidé v určitých situacích pociťují. Konkrétně je ASMR zkratkou pro autonomous sensory meridian response – tedy autonomní senzorickou meridiánovou reakci.

ASMR je pocit, jehož spouštěčem mohou být různé příjemné podněty – nejčastěji zrakové, sluchové či hmatové. Popsat jej nelze nikdy úplně přesně, přesto se o to pokusíme – jedná se o pocit příjemného mravenčení, které se rozlévá od hlavy či zadní strany krku do zbytku těla. Toto mravenčení bývá doprovázeno velmi příjemnými pocity klidu, relaxace, pohody až únavy. Někdy vyvolává i husí kůži.

Přestože se to tak může někdy jevit, ASMR obvykle není sexuální povahy. Mnoho lidí ho zažívá třeba v situacích, kdy jim někdo češe vlasy či masíruje pokožku hlavy – například u kadeřníka. Lze ho však zažít třeba i při zvuku deště, zpěvu ptáků či šumu moře. Zkrátka při působení jakýchkoliv příjemných podnětů.

Čtěte také:  Jak zlepšit svou paměť? Musíte ji namáhat a žít zdravě

Je velmi individuální a ne každý ho dokáže cítit

Pravdou je, že pocit ASMR ještě neprošel mnoha vědeckými studiemi či výzkumy, takže většina poznatků o něm pochází zkrátka ze zkušeností lidí. Z těch vyplývá například to, že ne každý je schopný ASMR cítit. Zdá se, že podle samotného jeho popisu se jeví tento pocit některým lidem tak cizí, jako by ho skutečně nikdy nezažili. A právě to může být důvodem, proč tolik lidí považuje ASMR videa za zvláštní a nepochopitelná.

Spouštěče ASMR pocitu jsou velmi individuální. Někdo ho podle všeho nedokáže cítit vůbec, nebo ještě neobjevil podnět, který by ho vyvolal. Někdo ho pociťuje ve chvílích, kdy na jeho smysly působí příjemné zvuky, obrazy, doteky, nebo klidně i vůně či chutě. V někom ho mohou vyvolat situace, kdy pro něj nějaký člověk udělá něco hezkého. A kdoví, čím dalším může být tento pocit vyvolán – u každého to může být úplně jiné.

ASMR videa mají v lidech tento pocit vyvolat

Konečně se dostáváme k ASMR videím, která jsou pravděpodobně důvodem, proč se o toto téma zajímáte. Jejich účel z článku už tak nějak vyplývá sám – ASMR videa mají zkrátka v lidech vyvolat pocit ASMR. Tato videa pracují s různými podněty, které ho mohou spustit – s šepotem, různými příjemnými zvuky, světly, hraním rolí a tak dále. Některá z těchto videí jsou velmi jednoduchá, další poměrně propracovaná. Právě jejich různorodost zvyšuje šanci, že si v nich co nejvíce lidí najde svůj spouštěč.

Ne každý ho však nutně musí ve videích objevit – někdo potřebuje zkrátka reálné podněty, aby se v něm pocit probudil. Nebo ho ve videích najít může, ale jejich příliš častým sledováním tento spouštěč postupem času ztratí. Například pokud budete každý večer poslouchat příjemný šepot, který ve vás vyvolává pocit mravenčení, je pravděpodobné, že se vám po čase omrzí a už ve vás tento pocit nadále vyvolávat nebude.

A proč lidi na tato videa koukají? Jednoduše proto, že pocit, který v nich vyvolávají, je velmi příjemný. Pomáhá jim se uvolnit a odpočinout si po náročném dni. Někdo ho používá i jako prostředek k usnadnění usínání.

Čtěte také:  Paradox dvojčat. Myšlenkový experiment, podle kterého může být jedno dvojče zároveň mladší i starší než to druhé

Pár vědeckých teorií o původu pocitu ASMR

Jak už jsme zmínili, věda se o pocit ASMR zatím příliš nezajímala, avšak trochu přece. Zabýval se jím třeba klinický neurolog z lékařské fakulty Yaleovy univerzity, který roku 2012 navrhl možný vědecký základ pro vznik tohoto zvláštního pocitu. Jednou z jeho teorií je, že může jít o jakýsi druh záchvatu. Některé záchvaty totiž vyvolávají příjemné pocity a také bývají spouštěny podobnými podněty.

Další teorie počítá s faktem, že naše mozky jsou uzpůsobeny k tomu, aby nám dodávaly pozitivní nebo negativní zpětnou vazbu. Odměňují nás dobrými pocity, když děláme něco, co zvyšuje pravděpodobnost našeho přežití – například když jíme. Špatné pocity nás naopak chrání před škodlivým chováním – například před tím, abychom se zranili. Je tak zkrátka možné, že mozek některé specifické podněty z nějakého důvodu považuje za užitečné a vyvolává tak příjemný pocit ASMR, abychom se těmto podnětům vystavovali i nadále.

Zdroje: vox.com; theness.com


Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Ráda se zamýšlí nad budoucností lidstva a fascinují ji některé ze zajímavých teorií z fyziky, astrofyziky a podobných oborů. Poznatky, které při svém bádání po těchto fascinujících teoriích získá, pak ráda čtivou formou předává čtenářům dál.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

Fever Ray odhaluje video ke skladbě Shiver

Další článek

Prodeje hudebních cd stoupají. Čím to, že skoro mrtvý formát najednou zažívá reinkarnaci?

Další čtení