paradox dvojčat
Ilustrační obrázek. Zdroj: Pixabay

Paradox dvojčat. Myšlenkový experiment, podle kterého může být jedno dvojče zároveň mladší i starší než to druhé

5 min čtení

Díky sci-fi filmům dnes už jen málokoho překvapí, že při vesmírných cestách může čas plynout jinak než na Zemi. Tento jev se nazývá dilatace času a v souvislosti s ní vznikl velmi zajímavý myšlenkový experiment známý jako paradox dvojčat.

Co je to paradox dvojčat?

Paradox dvojčat je fyzikální myšlenkový experiment související s teorií relativity. Jde v podstatě o hypotetický scénář, ve kterém hrají hlavní roli dvojčata, z nichž jedno odletí do vesmíru, zatímco druhé zůstane na Zemi. Když pak vesmírná cesta skončí a dvojčata se opět setkají, dvojče z vesmíru bude starší jen o několik let, zatímco dvojče ze Země o celá desetiletí.

Tento jev lze vysvětlit tak, že se raketa ve vesmíru pohybovala rychlostí blížící se rychlosti světla, tudíž v ní čas plynul pomaleji než na Zemi. Rozdíl v plynutí času by měl na svědomí fyzikální jev dilatace času, který si můžete představit jako jakési zpomalení či roztažení času. K tomuto zpomalení dochází u všech objektů, které se vzhledem k pozorovateli pohybují opravdu vysokou rychlostí.

Čtěte také:  Efekt motýlích křídel tvrdí, že i sebemenší věci mohou změnit svět. V jakých hrách si ho můžete vyzkoušet?

Dilatace času není pouhou teorií, nýbrž experimentálně potvrzeným jevem. Paradox dvojčat je proto myšlenkou založenou na skutečných fyzikálních zákonech. Kde je ale ten paradox?

Mladší i starší zároveň

Ještě jednou si zopakujme, v jaké situaci k dilataci času dochází: toto zpomalení může nastat u všech objektů, které se vzhledem k pozorovateli pohybují opravdu vysokou rychlostí.

Dobrá, takže v tomto případě je Země pozorovatelem a raketa objektem letícím velkou rychlostí. Jenže z pohledu z rakety je tomu přesně naopak – raketa jako pozorovatel nahlíží na Zemi, která je vzdalujícím se objektem. V tomto případě by tedy mělo pomaleji stárnout dvojče na Zemi, zatímco dvojče v raketě rychleji. Přesně v tuto chvíli nastává paradox dvojčat.

Který ze scénářů bude tedy platit? Není přece možné, aby při skutečném setkání dvojčat bylo jedno dvojče mladší i starší zároveň.

Čtěte také:  Einstein nikdy z matematiky nepropadl

Který ze scénářů tedy skutečně nastane?

Teorie relativity musela v případě paradoxu dvojčat připustit, že pohybová situace obou dvojčat není identická. Rozdíl je ve zrychlování a zpomalování lodi a s tím spojené setrvačné síle na palubě. Ke zpomalení plynutí času dochází totiž právě jen během zrychlených manévrů lodi. A to se na Zemi pochopitelně neděje.

Důležitou roli proto v tomto případě hraje objektivita. Předmět, na němž je objektivně měřitelná setrvačná síla, je oním vzdalujícím se objektem – v tomto případě raketa. Objekt bez setrvačné síly, v tomto případě Země, je pozorovatelem.

Je proto jasné, že při shledání dvojčat bude skutečně dvojče z rakety mladší, zatímco to ze Země starší. Za pohybující se objekt můžeme totiž považovat pouze ten, u kterého lze pohyb objektivně změřit.


Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Ráda se zamýšlí nad budoucností lidstva a fascinují ji některé ze zajímavých teorií z fyziky, astrofyziky a podobných oborů. Poznatky, které při svém bádání po těchto fascinujících teoriích získá, pak ráda čtivou formou předává čtenářům dál.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

Předchozí článek

Co je to ICEing a proč je pro majitele elektromobilů tento pojem trnem v oku?

Další článek

Negativní kampaň odradila Babišovi voliče, tvrdí rozsáhlý průzkum

Další čtení